Autumn Series 2019

Final Series Results

 

Class 1 Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
2019-09-07
R2
2019-09-07
R3 - ABANDONED
2019-09-08
R4 - ABANDONED
2019-09-08
R5
2019-09-21
R6
2018-09-21
R7
2019-10-05
R8
2019-10-05
TotalNett
1st Class 1 JAVELIN 298 Colin Jarvis Derek Jarvis (8.0 DNC) (8.0 DNC)     2.0 1.0 1.0 1.0 21.0 5.0
2nd Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark 1.0 1.0     (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 4.0 24.0 8.0
3rd Class 1 FIREBALL 15075 Andy Willcocks Andrea Willcocks (8.0 DNC) (8.0 DNC)     1.0 2.0 8.0 DNC 8.0 DNC 35.0 19.0
4th Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans (8.0 DNC) (8.0 DNC)     8.0 DNC 8.0 DNC 3.5 2.0 37.5 21.5
5th Class 1 FIREBALL 966 Anthony Willcocks Anne Clubb (8.0 DNC) (8.0 DNC)     8.0 DNC 8.0 DNC 3.5 3.0 38.5 22.5
6th Class 1 FIREBALL 14600 Jeremy Marshall Robin Simpson (8.0 DNC) (8.0 DNC)     3.0 4.0 8.0 DNC 8.0 DNC 39.0 23.0
7th Class 1 FIREBALL 14928 James Willcocks Anthony Willcocks (8.0 DNC) (8.0 DNC)     5.0 DNF 3.0 8.0 DNC 8.0 DNC 40.0 24.0

Class 2 Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
2019-09-07
R2
2019-09-07
R3 - ABANDONED
2019-09-08
R4 - ABANDONED
2019-09-08
R5
2019-09-21
R6
2018-09-21
R7
2019-10-05
R8
2019-10-05
TotalNett
1st Class 2 SOLO 5489 Steve Hunt   (14.0 DNC) (14.0 DNC)     1.0 1.0 1.0 1.0 32.0 4.0
2nd Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   1.0 1.0     (2.0) (2.0) 2.0 2.0 10.0 6.0
3rd Class 2 LASER RADIAL 143822 Robin Schaefer   3.0 6.0     3.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 43.0 15.0
4th Class 2 RS VISION 1483 Owen Gillard Jason Hadlow (7.0) 5.0     (7.0 DNF) 5.0 3.0 4.0 31.0 17.0
5th Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   (14.0 DNC) (14.0 DNC)     7.0 DNF 4.0 5.5 OOD 5.5 OOD 50.0 22.0
6th Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   4.0 2.0     (14.0 DNC) 6.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 54.0 26.0
7th Class 2 RS VISION 1481 Jonathon Cooper Sam Dermot (14.0 DNC) (14.0 DNC)     6.5 OOD 6.5 OOD 6.0 7.0 DNF 54.0 26.0
8th Class 2 BLAZE 768 Brian Buggy   2.0 4.0     (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 62.0 34.0
9th Class 2 RS AERO 7 1577 Jeremy Hodgson   (14.0 DNC) (14.0 DNC)     14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 3.0 64.0 36.0
10th Class 2 LASER 160384 Seb Gaud   5.0 3.0     (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 64.0 36.0
11th Class 2 LASER 4.7 193464 Oliver Wilcox   (14.0 DNC) (14.0 DNC)     14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 5.0 65.0 37.0
12th Class 2 LASER 163084 Seb Gaud   (14.0 DNC) (14.0 DNC)     4.0 7.0 14.0 DNC 14.0 DNC 67.0 39.0
13th Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   6.0 (14.0 DNC)     (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 76.0 48.0

Class 3 Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
2019-09-07
R2
2019-09-07
R3 - ABANDONED
2019-09-08
R4 - ABANDONED
2019-09-08
R5
2019-09-21
R6
2018-09-21
R7
2019-10-05
R8
2019-10-05
TotalNett
1st Class 3 RS NEO 140 Tony Barnes   3.0 1.0     (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 1.0 21.0 7.0
2nd Class 3 LASER PICO 2 James Clements Hannah Brooks 2.0 (7.0 DNC)     (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 3.0 DNF 27.0 13.0
3rd Class 3 MIRROR (S/H) 88923 David Pugh   1.0 4.0 DNF     (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 33.0 19.0
4th Class 3 TOPPER 880 Dru Townsend   (7.0 DNC) (7.0 DNC)     7.0 DNC 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 36.0 22.0
5th Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   (7.0 DNC) (7.0 DNC)     7.0 DNC 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 37.0 23.0
6th Class 3 LASER PICO 1 Paul Vliegen   (7.0 DNC) 4.0 DNF     (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 39.0 25.0

R1 - Class 1 Fleet - 2019-09-07 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark 56.58 1.01.23 1.0

R2 - Class 1 Fleet - 2019-09-07 at ASAP

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark 1.01.20 1.06.06 1.0

R5 - Class 1 Fleet - 2019-09-21 at 09:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 15075 Andy Willcocks Andrea Willcocks 50.06 0.52.38 1.0
2 Class 1 JAVELIN 298 Colin Jarvis Derek Jarvis 52.42 0.55.50 2.0
3 Class 1 FIREBALL 14600 Jeremy Marshall Robin Simpson 59.05 1.02.04 3.0
4 Class 1 FIREBALL 14928 James Willcocks Anthony Willcocks DNF   5.0

R6 - Class 1 Fleet - 2018-09-21 at ASAP

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 JAVELIN 298 Colin Jarvis Derek Jarvis 54.10 0.57.23 1.0
2 Class 1 FIREBALL 15075 Andy Willcocks Andrea Willcocks 56.57 0.59.49 2.0
3 Class 1 FIREBALL 14928 James Willcocks Anthony Willcocks 58.12 1.01.08 3.0
4 Class 1 FIREBALL 14600 Jeremy Marshall Robin Simpson 1.00.50 1.03.54 4.0

R7 - Class 1 Fleet - 2019-10-05 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 JAVELIN 298 Colin Jarvis Derek Jarvis 38.48 0.41.06 1.0
2 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark 40.07 0.43.14 2.0
3 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 42.00 0.45.21 3.5
3 Class 1 FIREBALL 966 Anthony Willcocks Anne Clubb 43.10 0.45.21 3.5

R8 - Class 1 Fleet - 2019-10-05 at ASAP

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 JAVELIN 298 Colin Jarvis Derek Jarvis 48.21 0.51.13 1.0
2 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 50.11 0.54.12 2.0
3 Class 1 FIREBALL 966 Anthony Willcocks Anne Clubb 51.58 0.54.35 3.0
4 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark 51.44 0.55.45 4.0

R1 - Class 2 Fleet - 2019-09-07 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   54.36 0.47.46 1.0
2 Class 2 BLAZE 768 Brian Buggy   49.25 0.48.07 2.0
3 Class 2 LASER RADIAL 143822 Robin Schaefer   57.36 0.50.18 3.0
4 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   55.21 0.50.38 4.0
5 Class 2 LASER 160384 Seb Gaud   56.39 0.51.33 5.0
6 Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   56.10 0.52.09 6.0
7 Class 2 RS VISION 1483 Owen Gillard Jason Hadlow 59.29 0.52.19 7.0

R2 - Class 2 Fleet - 2019-09-07 at ASAP

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   59.41 0.52.13 1.0
2 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   58.57 0.53.56 2.0
3 Class 2 LASER 160384 Seb Gaud   1.00.14 0.54.48 3.0
4 Class 2 BLAZE 768 Brian Buggy   57.40 0.56.09 4.0
5 Class 2 RS VISION 1483 Owen Gillard Jason Hadlow 1.06.30 0.58.29 5.0
6 Class 2 LASER RADIAL 143822 Robin Schaefer   1.07.04 0.58.34 6.0

R5 - Class 2 Fleet - 2019-09-21 at 09:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5489 Steve Hunt   48.02 0.42.01 1.0
2 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   51.31 0.45.04 2.0
3 Class 2 LASER RADIAL 143822 Robin Schaefer   52.02 0.45.27 3.0
4 Class 2 LASER 163084 Seb Gaud   52.00 0.47.19 4.0
5 Class 2 RS VISION 1481 Jonathon Cooper Sam Dermot OOD   6.5
6 Class 2 RS VISION 1483 Owen Gillard Jason Hadlow DNF   7.0
6 Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   DNF   7.0

R6 - Class 2 Fleet - 2018-09-21 at ASAP

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5489 Steve Hunt   48.20 0.42.17 1.0
2 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   48.21 0.42.18 2.0
3 Class 2 LASER RADIAL 143822 Robin Schaefer   49.41 0.43.23 3.0
4 Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   50.20 0.45.48 4.0
5 Class 2 RS VISION 1483 Owen Gillard Jason Hadlow 52.43 0.46.22 5.0
6 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   51.56 0.47.31 6.0
7 Class 2 RS VISION 1481 Jonathon Cooper Sam Dermot OOD   6.5
8 Class 2 LASER 163084 Seb Gaud   1.01.50 0.56.16 7.0

R7 - Class 2 Fleet - 2019-10-05 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5489 Steve Hunt   47.10 0.41.16 1.0
2 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   49.10 0.43.01 2.0
3 Class 2 RS VISION 1483 Owen Gillard Jason Hadlow 50.44 0.44.37 3.0
4 Class 2 LASER 4.7 193464 Oliver Wilcox   55.21 0.45.51 4.0
5 Class 2 RS AERO 7 1577 Jeremy Hodgson   52.39 0.49.26 5.0
6 Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   OOD   5.5
7 Class 2 RS VISION 1481 Jonathon Cooper Sam Dermot 57.03 0.50.11 6.0

R8 - Class 2 Fleet - 2019-10-05 at ASAP

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5489 Steve Hunt   48.47 0.42.41 1.0
2 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   50.02 0.43.46 2.0
3 Class 2 RS AERO 7 1577 Jeremy Hodgson   49.35 0.46.33 3.0
4 Class 2 RS VISION 1483 Owen Gillard Jason Hadlow 1.02.05 0.54.36 4.0
5 Class 2 LASER 4.7 193464 Oliver Wilcox   1.08.57 0.57.08 5.0
6 Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   OOD   5.5
7 Class 2 RS VISION 1481 Jonathon Cooper Sam Dermot DNF   7.0

R1 - Class 3 Fleet - 2019-09-07 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 MIRROR (S/H) 88923 David Pugh   40.56 0.29.40 1.0
2 Class 3 LASER PICO 2 James Clements Hannah Brooks 52.53 0.39.46 2.0
3 Class 3 RS NEO 140 Tony Barnes   57.40 0.48.52 3.0

R2 - Class 3 Fleet - 2019-09-07 at ASAP

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 RS NEO 140 Tony Barnes   1.03.45 0.54.02 1.0
2 Class 3 MIRROR (S/H) 88923 David Pugh   DNF   4.0
2 Class 3 LASER PICO 1 Paul Vliegen   DNF   4.0

R5 - Class 3 Fleet - 2019-09-21 at 09:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNamePlacePoints

R6 - Class 3 Fleet - 2018-09-21 at ASAP

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 TOPPER 880 Dru Townsend   33.42 0.24.43 1.0
2 Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   38.10 0.28.42 2.0

R7 - Class 3 Fleet - 2019-10-05 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 LASER PICO 2 James Clements Hannah Brooks 43.18 0.32.33 1.0
2 Class 3 RS NEO 140 Tony Barnes   40.00 0.33.54 2.0

R8 - Class 3 Fleet - 2019-10-05 at ASAP

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 RS NEO 140 Tony Barnes   58.07 0.49.15 1.0
2 Class 3 LASER PICO 2 James Clements Hannah Brooks DNF   3.0

 

 

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com


(Updated on 10/11/2019)

© 2019 PYSC