Summer Series 2019

Final Series Results

Class 1 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
2019-06-16
R2
2019-06-23
R3
2019-06-23
R4
2019-06-30
R5
2019-06-30
R6
2019-07-07
R7
2019-07-14
R8
2019-07-14
TotalNett
1st Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 26.0 7.0
2nd Class 1 FIREBALL 15075 Andy Willcocks Anthony Willcocks / Andrea Willcocks (5.0 DNF) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 28.0 7.0
3rd Class 1 FIREBALL 14928 James Willcocks Anthony Willcocks 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 OOD 2.0 OOD 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 40.0 16.0
4th Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans (8.0 DNC) 2.0 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 52.0 28.0
5th Class 1 29er XX 477 Anthony Willcocks James Willcocks (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 57.0 33.0
6th Class 1 29er XX 477 James Willcocks Anthony Willcocks (8.0 DNC) 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 59.0 35.0
7th Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 59.0 35.0

Class 2 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
2019-06-16
R2
2019-06-23
R3
2019-06-23
R4
2019-06-30
R5
2019-06-30
R6
2019-07-07
R7
2019-07-14
R8
2019-07-14
TotalNett
1st Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   (3.0) 1.0 1.0 1.0 (2.0) (1.4 OOD) 1.0 1.0 11.4 5.0
2nd Class 2 COMET TRIO (MK I) 414 Alan Brownlie S Taylor / R Brownlie (23.0 DNC) 4.0 5.0 4.0 6.0 DNF (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 111.0 42.0
3rd Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   7.0 DNF (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 1.0 8.0 DNF 5.0 113.0 44.0
4th Class 2 RS VISION 1481 Owen Gillard Jason Hadlow / Penny Gillard (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 6.0 4.0 6.0 DNF 8.0 DNF 23.0 DNC 116.0 47.0
5th Class 2 BLAZE 768 Brian Buggy   (23.0 DNC) 2.0 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 OOD 23.0 DNC 23.0 DNC 121.0 52.0
6th Class 2 LASER 168920 Chris Vroon   1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 3.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 122.0 53.0
7th Class 2 2000 21654 John Whitehead Shane Davey 2.5 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 3.0 2.0 122.5 53.5
8th Class 2 BUZZ 447 Paul Black Claire Black (23.0 DNC) 5.0 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 6.0 DNF 23.0 DNC 23.0 DNC 129.0 60.0
9th Class 2 420 48938 Steve Brooks Hannah Brooks 4.0 6.0 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 131.0 62.0
10th Class 2 LASER RADIAL 208325 Dru Townsend   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 1.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 141.0 72.0
11th Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 2.0 3.0 143.0 74.0
12th Class 2 LASER RADIAL 179895 Peter Mathrick   (23.0 DNC) 3.0 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 145.0 76.0
13th Class 2 2000 21654 Anne Clubb Mike Chorlton 5.0 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 148.0 79.0
14th Class 2 RS VISION 1483 Seb Gaud M S (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 8.0 DNF 4.0 150.0 81.0
15th Class 2 LASER N/A Chris Romans   2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 163.0 94.0
16th Class 2 RS VISION 321 Simon Rimmer Ben Long 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 166.0 97.0
17th Class 2 LASER 163054 Owen Gillard   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 167.0 98.0
18th Class 2 RS AERO 7 1577 Jeremy Hodgson   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 DNF 23.0 DNC 23.0 DNC 167.0 98.0
18th Class 2 RS VISION 1483 Paul Vliegen Jason Hadlow (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 DNF 23.0 DNC 23.0 DNC 167.0 98.0
20th Class 2 LASER 0 C Romans   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 8.0 DNF 23.0 DNC 169.0 100.0
21st Class 2 LASER RADIAL 177904 Mike Goldsmith   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.0 DNF 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 169.0 100.0
22nd Class 2 RS FEVA XL FEVA Paul Vliegen   (23.0 DNS) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 184.0 115.0

Class 3 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
2019-06-16
R2
2019-06-23
R3
2019-06-23
R4
2019-06-30
R5
2019-06-30
R6
2019-07-07
R7
2019-07-14
R8
2019-07-14
TotalNett
1st Class 3 TOPPER 880 Dru Townsed   (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 2.0 69.0 36.0
2nd Class 3 LASER PICO 1 Lorna R   (11.0 DNC) 1.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 69.0 36.0
3rd Class 3 TOPPER 370 Oliver Willcocks   (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 DNF 1.0 70.0 37.0
4th Class 3 LASER 3084 Owen Gillard   (11.0 DNC) 4.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 71.0 38.0
5th Class 3 LASER PICO 1 Sarah Long P Long 3.0 DNF (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 OOD 72.0 39.0
6th Class 3 ESCAPE N/A Seb Gaud   (11.0 DNC) 3.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 72.0 39.0
7th Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 78.0 45.0
8th Class 3 LASER PICO 2 Steve Brooks Hannah Brooks 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 78.0 45.0
9th Class 3 LASER PICO 1 Tony Barnes   (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC 79.0 46.0
10th Class 3 LASER PICO 2 Jason Hadlow   (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNS) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 79.0 46.0

R1 - Class 1 Fleet - 2019-06-16 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 54.20 0.57.04 1.0
2 Class 1 FIREBALL 14928 James Willcocks Anthony Willcocks 55.24 0.58.12 2.0
3 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark 01.03.33 1.08.29 3.0
4 Class 1 FIREBALL 15075 Andy Willcocks Anthony Willcocks / Andrea Willcocks DNF   5.0

R2 - Class 1 Fleet - 2019-06-23 at 09:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 44.13 0.46.27 1.0
2 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 43.45 0.47.15 2.0
3 Class 1 29er XX 477 James Willcocks Anthony Willcocks 51.24 1.00.28 3.0

R3 - Class 1 Fleet - 2019-06-23 at asap

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 29er XX 477 Anthony Willcocks James Willcocks 47.05 0.55.24 1.0
2 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 55.02 0.59.26 2.0
3 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 58.51 1.01.49 3.0

R4 - Class 1 Fleet - 2019-06-30 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 53.00 0.55.40 1.0
2 Class 1 FIREBALL 15075 Andy Willcocks Anthony Willcocks / Andrea Willcocks 53.18 0.55.59 2.0
2 Class 1 FIREBALL 14928 James Willcocks Anthony Willcocks OOD   2.0

R5 - Class 1 Fleet - 2019-06-30 at asap

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 42.15 0.44.23 1.0
2 Class 1 FIREBALL 15075 Andy Willcocks Anthony Willcocks / Andrea Willcocks 42.37 0.44.46 2.0
2 Class 1 FIREBALL 14928 James Willcocks Anthony Willcocks OOD   2.0

R6 - Class 1 Fleet - 2019-07-07 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 15075 Andy Willcocks Anthony Willcocks / Andrea Willcocks 1.34.45 1.39.32 1.0
2 Class 1 FIREBALL 14928 James Willcocks Anthony Willcocks 1.36.07 1.40.58 2.0
3 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 1.38.35 1.43.33 3.0

R7 - Class 1 Fleet - 2019-07-14 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 15075 Andy Willcocks Anthony Willcocks / Andrea Willcocks 44.54 0.47.10 1.0

R8 - Class 1 Fleet - 2019-07-14 at asap

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 15075 Andy Willcocks Anthony Willcocks / Andrea Willcocks 54.12 0.56.56 1.0

R1 - Class 2 Fleet - 2019-06-16 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 LASER 168920 Chris Vroon   53.16 0.48.28 1.0
2 Class 2 LASER N/A Chris Romans   54.08 0.49.15 2.0
3 Class 2 2000 21654 John Whitehead Shane Davey OOD   2.5
4 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   57.30 0.50.18 3.0
5 Class 2 420 48938 Steve Brooks Hannah Brooks 55.55 0.50.20 4.0
6 Class 2 2000 21654 Anne Clubb Mike Chorlton OOD   5.0
6 Class 2 RS VISION 321 Simon Rimmer Ben Long 01.02.25 0.54.54 5.0
8 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   DNF   7.0
9 Class 2 RS FEVA XL FEVA Paul Vliegen   DNS   23.0

R2 - Class 2 Fleet - 2019-06-23 at 09:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   41.25 0.36.14 1.0
2 Class 2 BLAZE 768 Brian Buggy   37.22 0.36.23 2.0
3 Class 2 LASER RADIAL 179895 Peter Mathrick   45.29 0.39.43 3.0
4 Class 2 COMET TRIO (MK I) 414 Alan Brownlie S Taylor / R Brownlie 43.45 0.39.53 4.0
5 Class 2 BUZZ 447 Paul Black Claire Black 42.37 0.41.23 5.0
6 Class 2 420 48938 Steve Brooks Hannah Brooks 56.35 0.50.56 6.0

R3 - Class 2 Fleet - 2019-06-23 at asap

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   55.23 0.48.27 1.0
2 Class 2 BLAZE 768 Brian Buggy   50.15 0.48.56 2.0
3 Class 2 BUZZ 447 Paul Black Claire Black 55.28 0.53.51 3.0
4 Class 2 LASER RADIAL 179895 Peter Mathrick   1.03.35 0.55.32 4.0
5 Class 2 COMET TRIO (MK I) 414 Alan Brownlie S Taylor / R Brownlie 1.01.34 0.56.07 5.0
6 Class 2 420 48938 Steve Brooks Hannah Brooks 1.07.48 1.01.02 6.0

R4 - Class 2 Fleet - 2019-06-30 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   40.12 0.35.10 1.0
2 Class 2 LASER RADIAL 208325 Dru Townsend   41.09 0.35.56 2.0
3 Class 2 LASER 168920 Chris Vroon   40.10 0.36.33 3.0
4 Class 2 COMET TRIO (MK I) 414 Alan Brownlie S Taylor / R Brownlie 40.27 0.36.52 4.0
5 Class 2 2000 21654 Anne Clubb Mike Chorlton 49.16 0.44.18 5.0
6 Class 2 RS VISION 1481 Owen Gillard Jason Hadlow / Penny Gillard 66.34 0.58.33 6.0
7 Class 2 LASER RADIAL 177904 Mike Goldsmith   DNF   8.0

R5 - Class 2 Fleet - 2019-06-30 at asap

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 LASER RADIAL 208325 Dru Townsend   54.41 0.47.46 1.0
2 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   55.12 0.48.18 2.0
3 Class 2 LASER 168920 Chris Vroon   53.32 0.48.43 3.0
4 Class 2 RS VISION 1481 Owen Gillard Jason Hadlow / Penny Gillard 1.07.53 0.59.42 4.0
5 Class 2 COMET TRIO (MK I) 414 Alan Brownlie S Taylor / R Brownlie DNF   6.0

R6 - Class 2 Fleet - 2019-07-07 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   1.17.58 1.11.20 1.0
2 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   OOD   1.4
3 Class 2 BLAZE 768 Brian Buggy   OOD   2.0
4 Class 2 RS VISION 1481 Owen Gillard Jason Hadlow / Penny Gillard DNF   6.0
4 Class 2 BUZZ 447 Paul Black Claire Black DNF   6.0
4 Class 2 RS AERO 7 1577 Jeremy Hodgson   DNF   6.0
4 Class 2 RS VISION 1483 Paul Vliegen Jason Hadlow DNF   6.0

R7 - Class 2 Fleet - 2019-07-14 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   48.09 0.42.08 1.0
2 Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   49.17 0.44.51 2.0
3 Class 2 2000 21654 John Whitehead Shane Davey 51.00 0.45.52 3.0
4 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   DNF   8.0
4 Class 2 RS VISION 1481 Owen Gillard Jason Hadlow / Penny Gillard DNF   8.0
4 Class 2 RS VISION 1483 Seb Gaud M S DNF   8.0
4 Class 2 LASER 0 C Romans   DNF   8.0

R8 - Class 2 Fleet - 2019-07-14 at asap

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   27.51 0.24.22 1.0
2 Class 2 2000 21654 John Whitehead Shane Davey 39.05 0.35.09 2.0
3 Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   39.21 0.35.48 3.0
4 Class 2 RS VISION 1483 Seb Gaud M S 40.53 0.35.57 4.0
5 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   39.34 0.36.12 5.0
6 Class 2 LASER 163054 Owen Gillard   42.11 0.38.23 6.0

R1 - Class 3 Fleet - 2019-06-16 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 LASER PICO 2 Steve Brooks Hannah Brooks 48.05 0.36.09 1.0
2 Class 3 LASER PICO 1 Sarah Long P Long DNF   3.0

R2 - Class 3 Fleet - 2019-06-23 at 09:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 LASER PICO 1 Lorna R   31.31 0.23.42 1.0
2 Class 3 LASER PICO 2 Jason Hadlow   31.49 0.23.55 2.0
3 Class 3 ESCAPE N/A Seb Gaud   31.14 0.24.59 3.0
4 Class 3 LASER 3084 Owen Gillard   30.14 0.27.31 4.0

R3 - Class 3 Fleet - 2019-06-23 at asap

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 LASER 3084 Owen Gillard   44.55 0.40.52 1.0
2 Class 3 LASER PICO 1 Lorna R   54.40 0.41.06 2.0
3 Class 3 ESCAPE N/A Seb Gaud   1.03.47 0.51.02 3.0
4 Class 3 LASER PICO 2 Jason Hadlow   DNS   11.0

R6 - Class 3 Fleet - 2019-07-07 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   1.08.19 0.51.22 1.0
2 Class 3 LASER PICO 1 Tony Barnes   1.16.15 0.57.20 2.0

R7 - Class 3 Fleet - 2019-07-14 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 TOPPER 880 Dru Townsed   41 0:00:30 1.0
2 Class 3 TOPPER 370 Oliver Willcocks   DNF   3.0

R8 - Class 3 Fleet - 2019-07-14 at asap

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 TOPPER 370 Oliver Willcocks   42.11 0.30.57 1.0
2 Class 3 TOPPER 880 Dru Townsed   43.10 0.31.40 2.0
3 Class 3 LASER PICO 1 Sarah Long P Long OOD   3.0

 

 

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com


(Updated on 20/07/2019)

© 2019 PYSC