Denny Series 2019

Final Series Results

Class 1 Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
2019-03-31
R2
2019-04-14
R3
2019-04-14
R4
2019-04-28
R5
2019-04-28
R6
2019-05-05
R7
2019-05-19
TotalNett
1st Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 (10.0 DNC) 36.0 6.0
2nd Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 1.0 2.0 3.0 DNF (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) 37.0 7.0
3rd Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark 2.5 OOD (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.5 OOD 4.0 1.0 40.0 10.0
4th Class 1 FIREBALL 14600 Ben Altman / Jeremy Marshall Robin Simpson (4.0 DNF) 3.7 OOD 3.7 OOD 4.0 DNF 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 38.4 14.4
5th Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks (10.0 DNC) 1.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 52.0 22.0
6th Class 1 FIREBALL 14565 Christine Slater Graham Slater (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 54.0 24.0
7th Class 1 FIREBALL 15075 Andrew Willcocks Andrea Willcocks (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 3.0 OOD 56.0 26.0
8th Class 1 FIREBALL 14966 Mike Chorlton Anne Clubb (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 62.0 32.0
9th Class 1 FIREBALL 14928 T Hisocks Anthony Willcocks (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 4.0 DNF 64.0 34.0

Class 2 Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
2019-03-31
R2
2019-04-14
R3
2019-04-14
R4
2019-04-28
R5
2019-04-28
R6
2019-05-05
R7
2019-05-19
TotalNett
1st Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   (1.0) (1.0) (1.0) 1.0 OOD 1.0 OOD 1.0 1.0 7.0 4.0
2nd Class 2 SOLO 5686 Andy Willcocks   (22.0 DNC) 1.5 OOD 1.5 OOD 1.0 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 72.0 6.0
3rd Class 2 2000 21654 Anne Clubb Mike Chorlton (22.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 74.0 8.0
4th Class 2 LASER 168940 Christine Vroon   (2.0) 2.0 OOD 2.0 OOD (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 2.0 54.0 8.0
5th Class 2 DEVOTI D-ZERO 178 Neil Ballard   (22.0 DNC) (5.0 DNF) 2.0 3.0 3.0 (22.0 DNC) 4.0 61.0 12.0
6th Class 2 RS VISION 1481 Seb Gaud Jason Hadlow 4.0 OOD 3.0 5.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 100.0 34.0
7th Class 2 RS VISION 1483 Owen Gillard / Tony Barnes Jason Hadlow (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 10.0 DNF 6.0 22.0 DNC 6.0 110.0 44.0
8th Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 3.0 OOD 22.0 DNC 22.0 DNC 3.0 116.0 50.0
9th Class 2 RS AERO 7 1577 Jeremy Hodgson   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 22.0 DNC 3.0 22.0 DNC 117.0 51.0
10th Class 2 RS VISION 334 Jon Cooper Els Stoops (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 7.0 4.0 22.0 DNC 22.0 DNC 121.0 55.0
11th Class 2 LASER 163084 Mike Chorlton   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 6.0 5.0 22.0 DNC 22.0 DNC 121.0 55.0
12th Class 2 LASER RADIAL 167599 Simon Rimmer   3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 135.0 69.0
13th Class 2 2000 21654 John Whitehead Els Stoops (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 4.0 22.0 DNC 136.0 70.0
14th Class 2 RS VISION 6334 Adrien de Saint Meleuc Els Stoops (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 136.0 70.0
15th Class 2 RS VISION 1483 Steve Brooks Dave Herbert (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 5.0 137.0 71.0
16th Class 2 LASER RADIAL 179895 Peter Matherick   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 5.0 22.0 DNC 137.0 71.0
17th Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 137.0 71.0
18th Class 2 RS VISION 1481 Owen Gillard Penny Gillard 5.0 DNF (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 137.0 71.0
19th Class 2 EUROPE 343 Elaine Slater   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 8.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC 140.0 74.0
20th Class 2 BUZZ 447 Paul Black Claire Black (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 10.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 142.0 76.0
21st Class 2 EUROPE 352 Bob Curtis   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 OOD 22.0 DNS 154.0 88.0

Class 3 Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
2019-03-31
R2
2019-04-14
R3
2019-04-14
R4
2019-04-28
R5
2019-04-28
R6
2019-05-05
R7
2019-05-19
TotalNett
1st Class 3 LASER RADIAL 179895 Peter Matherick   2.0 2.0 2.0 2.0 (4.0) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 26.0 8.0
2nd Class 3 MIRROR (D/H) 64931 Steve Brooks M Brooks / H Brooks (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 7.0 DNC 31.0 10.0
3rd Class 3 TOPPER 342 Dru Townsend   1.0 1.0 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 31.0 10.0
4th Class 3 LASER PICO 1 Steven Pope   (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 3.0 OCS 2.0 2.5 OOD 7.0 DNC 35.5 14.5
5th Class 3 LASER PICO 2 Paul Vliegen   (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 3.0 OCS 6.0 DNF 3.0 DNF 7.0 DNC 40.0 19.0
6th Class 3 Escape ESCAPE Seb Gaud   (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 3.0 7.0 DNC 7.0 DNC 45.0 24.0

R1 - Class 1 Fleet - 2019-03-31 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 1.10.33 1.14.06 1.0
2 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 1.12.09 1.17.55 2.0
3 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark OOD   2.5
4 Class 1 FIREBALL 14600 Ben Altman / Jeremy Marshall Robin Simpson DNF   4.0

R2 - Class 1 Fleet - 2019-04-14 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks +3069 0:53:44 1.0
2 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis +3163 0:55:22 2.0
3 Class 1 FIREBALL 14600 Ben Altman / Jeremy Marshall Robin Simpson OOD   3.7

R3 - Class 1 Fleet - 2019-04-14 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks +3304 0:57:51 1.0
2 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis DNF   3.0
3 Class 1 FIREBALL 14600 Ben Altman / Jeremy Marshall Robin Simpson OOD   3.7

R4 - Class 1 Fleet - 2019-04-28 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 1.06.01 1.11.18 1.0
2 Class 1 FIREBALL 14565 Christine Slater Graham Slater 1.09.37 1.13.08 2.0
3 Class 1 FIREBALL 14600 Ben Altman / Jeremy Marshall Robin Simpson DNF   4.0

R5 - Class 1 Fleet - 2019-04-28 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 28.59 0.31.18 1.0
2 Class 1 FIREBALL 14565 Christine Slater Graham Slater 29.55 0.31.26 2.0
3 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark OOD   2.5
4 Class 1 FIREBALL 14600 Ben Altman / Jeremy Marshall Robin Simpson 31.36 0.33.12 3.0

R6 - Class 1 Fleet - 2019-05-05 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 1.00.44 1.03.48 1.0
2 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 1.01.28 1.06.23 2.0
3 Class 1 FIREBALL 15075 Andrew Willcocks Andrea Willcocks 1.03.28 1.06.40 3.0
4 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark 1.05.41 1.10.47 4.0

R7 - Class 1 Fleet - 2019-05-19 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark +3282 0:58:57 1.0
2 Class 1 FIREBALL 14966 Mike Chorlton Anne Clubb +5659 1:39:04 2.0
3 Class 1 FIREBALL 15075 Andrew Willcocks Andrea Willcocks OOD   3.0
4 Class 1 FIREBALL 14928 T Hisocks Anthony Willcocks DNF   4.0

R1 - Class 2 Fleet - 2019-03-31 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   1.20.01 1.10.00 1.0
2 Class 2 LASER 168940 Christine Vroon   1.19.08 1.12.00 2.0
3 Class 2 LASER RADIAL 167599 Simon Rimmer   1.22.43 1.12.14 3.0
4 Class 2 RS VISION 1481 Seb Gaud Jason Hadlow OOD   4.0
5 Class 2 RS VISION 1481 Owen Gillard Penny Gillard DNF   5.0

R2 - Class 2 Fleet - 2019-04-14 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   +2964 0:43:13 1.0
2 Class 2 SOLO 5686 Andy Willcocks   OOD   1.5
3 Class 2 2000 21654 Anne Clubb Mike Chorlton +3028 0:45:23 2.0
3 Class 2 LASER 168940 Christine Vroon   OOD   2.0
5 Class 2 RS VISION 1481 Seb Gaud Jason Hadlow +3284 0:48:08 3.0
6 Class 2 DEVOTI D-ZERO 178 Neil Ballard   DNF   5.0

R3 - Class 2 Fleet - 2019-04-14 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   +3028 0:44:09 1.0
2 Class 2 SOLO 5686 Andy Willcocks   OOD   1.5
3 Class 2 LASER 168940 Christine Vroon   OOD   2.0
3 Class 2 DEVOTI D-ZERO 178 Neil Ballard   +2847 0:46:07 2.0
5 Class 2 2000 21654 Anne Clubb Mike Chorlton +3129 0:46:54 3.0
6 Class 2 RS VISION 6334 Adrien de Saint Meleuc Els Stoops +3423 0:50:11 4.0
7 Class 2 RS VISION 1481 Seb Gaud Jason Hadlow +3498 0:51:17 5.0

R4 - Class 2 Fleet - 2019-04-28 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   OOD   1.0
1 Class 2 SOLO 5686 Andy Willcocks   1.17.06 1.07.27 1.0
3 Class 2 2000 21654 Anne Clubb Mike Chorlton 1.23.06 1.14.44 2.0
4 Class 2 DEVOTI D-ZERO 178 Neil Ballard   1.19.40 1.17.25 3.0
4 Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   OOD   3.0
6 Class 2 RS AERO 7 1577 Jeremy Hodgson   1.25.20 1.20.08 4.0
7 Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   1.30.20 1.23.52 5.0
8 Class 2 LASER 163084 Mike Chorlton   1.34.00 1.25.32 6.0
9 Class 2 RS VISION 334 Jon Cooper Els Stoops 1.39.26 1.27.27 7.0
10 Class 2 RS VISION 1483 Owen Gillard / Tony Barnes Jason Hadlow DNF   10.0
10 Class 2 BUZZ 447 Paul Black Claire Black DNF   10.0

R5 - Class 2 Fleet - 2019-04-28 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   OOD   1.0
1 Class 2 2000 21654 Anne Clubb Mike Chorlton 37.14 0.33.29 1.0
3 Class 2 SOLO 5686 Andy Willcocks   39.12 0.34.18 2.0
4 Class 2 DEVOTI D-ZERO 178 Neil Ballard   36.27 0.35.25 3.0
5 Class 2 RS VISION 334 Jon Cooper Els Stoops 41.26 0.36.26 4.0
6 Class 2 LASER 163084 Mike Chorlton   41.53 0.38.07 5.0
7 Class 2 RS VISION 1483 Owen Gillard / Tony Barnes Jason Hadlow 50.09 0.44.06 6.0
8 Class 2 EUROPE 343 Elaine Slater   DNF   8.0

R6 - Class 2 Fleet - 2019-05-05 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   50.26 0.44.07 1.0
2 Class 2 LASER 168940 Christine Vroon   49.33 0.45.05 2.0
3 Class 2 RS AERO 7 1577 Jeremy Hodgson   48.30 0.45.32 3.0
4 Class 2 2000 21654 John Whitehead Els Stoops 52.20 0.47.04 4.0
5 Class 2 LASER RADIAL 179895 Peter Matherick   55.18 0.48.18 5.0
6 Class 2 EUROPE 352 Bob Curtis   OOD   22.0

R7 - Class 2 Fleet - 2019-05-19 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5296 Steve Pascoe   +2886 0:42:05 1.0
2 Class 2 LASER 168940 Christine Vroon   +2915 0:44:12 2.0
3 Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   +3084 0:46:46 3.0
4 Class 2 DEVOTI D-ZERO 178 Neil Ballard   +2961 0:47:58 4.0
5 Class 2 RS VISION 1483 Steve Brooks Dave Herbert +3409 0:49:58 5.0
6 Class 2 RS VISION 1483 Owen Gillard / Tony Barnes Jason Hadlow +4189 1:01:24 6.0
7 Class 2 EUROPE 352 Bob Curtis   DNS   22.0

R1 - Class 3 Fleet - 2019-03-31 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 TOPPER 342 Dru Townsend   1.06.22 0.48.41 1.0
2 Class 3 LASER RADIAL 179895 Peter Matherick   1.24.08 1.13.29 2.0

R2 - Class 3 Fleet - 2019-04-14 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 TOPPER 342 Dru Townsend   +3437 0:42:02 1.0
2 Class 3 LASER RADIAL 179895 Peter Matherick   +3120 0:45:25 2.0

R3 - Class 3 Fleet - 2019-04-14 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 TOPPER 342 Dru Townsend   +3280 0:40:06 1.0
2 Class 3 LASER RADIAL 179895 Peter Matherick   +3185 0:46:22 2.0

R4 - Class 3 Fleet - 2019-04-28 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 MIRROR (D/H) 64931 Steve Brooks M Brooks / H Brooks 59.39 0.42.55 1.0
2 Class 3 LASER RADIAL 179895 Peter Matherick   1.25.43 1.14.52 2.0
3 Class 3 LASER PICO 1 Steven Pope   OCS   3.0
3 Class 3 LASER PICO 2 Paul Vliegen   OCS   3.0

R5 - Class 3 Fleet - 2019-04-28 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 MIRROR (D/H) 64931 Steve Brooks M Brooks / H Brooks 23.59 0.17.15 1.0
2 Class 3 LASER PICO 1 Steven Pope   26.20 0.19.48 2.0
3 Class 3 Escape ESCAPE Seb Gaud   30.31 0.24.25 3.0
4 Class 3 LASER RADIAL 179895 Peter Matherick   40.21 0.35.14 4.0
5 Class 3 LASER PICO 2 Paul Vliegen   DNF   6.0

R6 - Class 3 Fleet - 2019-05-05 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 MIRROR (D/H) 64931 Steve Brooks M Brooks / H Brooks 48.12 0.34.41 1.0
2 Class 3 LASER PICO 1 Steven Pope   OOD   2.5
3 Class 3 LASER PICO 2 Paul Vliegen   DNF   3.0

 

        

 

 

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com


(Updated on 09/06/2019)

© 2019 PYSC