Portishead Yacht & Sailing Club

Email:
Password:
Lost password?

Training Saints
Evening Series 2012

7th May to 31st August 2012

Final Series Results

Class 1 Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 - Cancelled
07/05/2012
R2
21/05/2012
R3 - No Race
 
R4
19/06/2012
R5
04/07/2012
R6
19/07/2012
R7
02/08/2012
R8
17/08/2012
R9
31/08/2012
Total Nett
1st Class 1 470 840 Chris Gill A Broughton / B Ballard / J Gill   (2.0)   (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 20.0 4.0
2nd Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks   1.0   1.0 1.0 OOD (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 OOD 25.0 4.0
3rd Class 1 ALTO 116 Chris Romans Colin Jarvis   (7.0 DNC)   (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 OOD 7.0 DNC 37.0 16.0
4th Class 1 RS 400 533 Jenny Weeks Peter Weeks   3.0   2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 40.0 19.0
5th Class 1 RS 400 533 James Willcocks Peter Weeks   (7.0 DNC)   (7.0 DNC) 2.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 44.0 23.0
6th Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Anne Clubb   4.0   (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 46.0 25.0

Class 2 Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 - Cancelled
07/05/2012
R2
21/05/2012
R3 - No Race
 
R4
19/06/2012
R5
04/07/2012
R6
19/07/2012
R7
02/08/2012
R8
17/08/2012
R9
31/08/2012
Total Nett
1st Class 2 WAYFARER 1 Colin Wilson Mike Cox / Simon Hodges   2.0   1.3 OOD 1.0 (26.0 DNC) 1.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 83.3 5.3
2nd Class 2 420 48938 Dave Herbert Jess / Sam Herbert   3.0   (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 (26.0 DNC) 3.0 2.3 OOD 87.3 9.3
3rd Class 2 LASER 2000 21991 John Clark Paul Roberts / Chris Jarvis   (6.0)   2.0 (6.0) 2.0 (5.0) 4.0 3.0 28.0 11.0
4th Class 2 SUPERNOVA 488 Neil Ballard     5.0   1.0 4.0 (26.0 DNC) 4.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 92.0 14.0
5th Class 2 RS VISION 1481 Simon Rimmer Ben Long / Sarah Long   4.0   5.0 DNF 3.0 3.0 (6.0) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 73.0 15.0
6th Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow     (26.0 DNC)   3.0 5.0 5.3 OOD 8.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 99.3 21.3
7th Class 2 ENTERPRISE 9020 Charles Murphy N Pearce / M Beaton / J Ashley   (12.0 DNF)   (26.0 DNC) 8.0 8.0 DNF (10.0) 10.0 DNF 10.0 DNF 84.0 36.0
8th Class 2 PHANTOM 1360 Steve Hunt     (26.0 DNC)   (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 12.0 DNF 1.0 1.0 118.0 40.0
9th Class 2 LASER 155896 Roger Oldershaw     (26.0 DNC)   (26.0 DNC) 11.0 DNF (26.0 DNC) 2.0 2.0 26.0 DNC 119.0 41.0
10th Class 2 LASER RADIAL 192519 Matthew March     (26.0 DNC)   (26.0 DNC) (26.0 DNC) 5.0 26.0 DNC 6.0 4.0 119.0 41.0
11th Class 2 LASER RADIAL 177904 Mike Goldsmith     9.0   (26.0 DNC) 2.0 8.0 DNF (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 123.0 45.0
12th Class 2 SOLUTION 451 Duncan Staff     (26.0 DNC)   (26.0 DNC) 11.0 DNF (26.0 DNC) 7.0 5.0 26.0 DNC 127.0 49.0
13th Class 2 BLAZE 768 Brian Buggy     7.0   (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 5.5 142.5 64.5
14th Class 2 420 45506 Tony March Will Pike / Anne Clubb   (26.0 DNC)   (26.0 DNC) (26.0 DNC) 4.0 26.0 DNC 10.0 DNF 26.0 DNC 144.0 66.0
15th Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes     (26.0 DNC)   (26.0 DNC) 10.0 OOD (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 10.0 DNF 150.0 72.0
16th Class 2 LASER RADIAL 182523 Ben Ballard     1.0   (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 157.0 79.0
17th Class 2 420 47706 Colin Jarvis Chris Jarvis   (26.0 DNC)   (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 2.0 158.0 80.0
18th Class 2 LASER RADIAL 182523 Anthony Willcocks     (26.0 DNC)   (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 3.0 26.0 DNC 26.0 DNC 159.0 81.0
19th Class 2 SUPERNOVA 488 Ben Ballard     (26.0 DNC)   (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 5.5 161.5 83.5
20th Class 2 LASER NONE Chris Romans     (26.0 DNC)   (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 7.0 163.0 85.0
21st Class 2 SOLO 3607 Ben Seymour     (26.0 DNC)   (26.0 DNC) 7.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 163.0 85.0
22nd Class 2 LASER 163084 Paul Murphy     8.0   (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 164.0 86.0
23rd Class 2 COMET TRIO 414 Alan Brownlie R Brownlie   (26.0 DNC)   (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 9.0 26.0 DNC 26.0 DNC 165.0 87.0
24th Class 2 SOLO 3313 John Whitehead     (26.0 DNC)   (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 10.0 DNF 26.0 DNC 166.0 88.0
25th Class 2 LASER 2000 21654 Rod Hoare Bob Cotterill   12.0 DNF   (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 168.0 90.0

Class 3 Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 - Cancelled
07/05/2012
R2
21/05/2012
R3 - No Race
 
R4
19/06/2012
R5
04/07/2012
R6
19/07/2012
R7
02/08/2012
R8
17/08/2012
R9
31/08/2012
Total Nett
1st Class 3 TOPPER 27039 Robert March     (3.0 DNC)   (3.0 DNC) 1.0 1.0 (3.0 DNC) 1.0 1.0 13.0 4.0
2nd Class 3 MIRROR 68875 David Pugh Katherine Pugh   (3.0 DNC)   (3.0 DNC) (3.0 DNF) 2.0 1.0 2.0 3.0 DNC 17.0 8.0

R2 - Class 1 Fleet - 21/05/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks 59:54 1:01:07 1.0
2 Class 1 470 840 Chris Gill A Broughton / B Ballard / J Gill 1:00:59 1:02:41 2.0
3 Class 1 RS 400 533 Jenny Weeks Peter Weeks 1:01:13 1:04:34 3.0
4 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Anne Clubb 1:04:54 1:06:13 4.0

R4 - Class 1 Fleet - 19/06/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks 52:34 0:53:38 1.0
2 Class 1 RS 400 533 Jenny Weeks Peter Weeks 51:52 0:54:43 2.0

R5 - Class 1 Fleet - 04/07/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks OOD   1.0
1 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Colin Jarvis 46:35 0:50:22 1.0
3 Class 1 RS 400 533 James Willcocks Peter Weeks 48:27 0:51:06 2.0

R6 - Class 1 Fleet - 19/07/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 1 470 840 Chris Gill A Broughton / B Ballard / J Gill 48:17 0:49:37 1.0

R7 - Class 1 Fleet - 02/08/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 1 470 840 Chris Gill A Broughton / B Ballard / J Gill 58:08 0:59:45 1.0

R8 - Class 1 Fleet - 17/08/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 1 470 840 Chris Gill A Broughton / B Ballard / J Gill 49:46 0:51:09 1.0
1 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Colin Jarvis OOD   1.0

R9 - Class 1 Fleet - 31/08/2012 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 1 470 840 Chris Gill A Broughton / B Ballard / J Gill 51:37 0:53:03 1.0
1 Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks OOD   1.0

R2 - Class 2 Fleet - 21/05/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER RADIAL 182523 Ben Ballard   1:12:12 1:05:03 1.0
2 Class 2 WAYFARER 1 Colin Wilson Mike Cox / Simon Hodges 1:11:49 1:05:14 2.0
3 Class 2 420 48938 Dave Herbert Jess / Sam Herbert 1:13:17 1:07:25 3.0
4 Class 2 RS VISION 1481 Simon Rimmer Ben Long / Sarah Long 1:13:58 1:07:40 4.0
5 Class 2 SUPERNOVA 488 Neil Ballard   1:12:19 1:07:43 5.0
6 Class 2 LASER 2000 21991 John Clark Paul Roberts / Chris Jarvis 1:14:25 1:08:16 6.0
7 Class 2 BLAZE 768 Brian Buggy   1:11:30 1:08:45 7.0
8 Class 2 LASER 163084 Paul Murphy   1:18:08 1:12:01 8.0
9 Class 2 LASER RADIAL 177904 Mike Goldsmith   1:22:35 1:14:24 9.0
10 Class 2 ENTERPRISE 9020 Charles Murphy N Pearce / M Beaton / J Ashley DNF   12.0
10 Class 2 LASER 2000 21654 Rod Hoare Bob Cotterill DNF   12.0

R4 - Class 2 Fleet - 19/06/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 2 SUPERNOVA 488 Neil Ballard   55:12 0:51:41 1.0
2 Class 2 WAYFARER 1 Colin Wilson Mike Cox / Simon Hodges OOD   1.3
3 Class 2 LASER 2000 21991 John Clark Paul Roberts / Chris Jarvis 58:25 0:53:36 2.0
4 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   59:20 0:56:47 3.0
5 Class 2 RS VISION 1481 Simon Rimmer Ben Long / Sarah Long DNF   5.0

R5 - Class 2 Fleet - 04/07/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 2 WAYFARER 1 Colin Wilson Mike Cox / Simon Hodges 51:18 0:46:36 1.0
2 Class 2 LASER RADIAL 177904 Mike Goldsmith   52:49 0:47:35 2.0
3 Class 2 RS VISION 1481 Simon Rimmer Ben Long / Sarah Long 53:59 0:49:23 3.0
4 Class 2 SUPERNOVA 488 Neil Ballard   53:40 0:50:15 4.0
5 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   55:48 0:53:24 5.0
6 Class 2 LASER 2000 21991 John Clark Paul Roberts / Chris Jarvis 58:24 0:53:35 6.0
7 Class 2 SOLO 3607 Ben Seymour   62:45 0:54:34 7.0
8 Class 2 ENTERPRISE 9020 Charles Murphy N Pearce / M Beaton / J Ashley 61:25 0:54:59 8.0
9 Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   OOD   10.0
10 Class 2 LASER 155896 Roger Oldershaw   DNF   11.0
10 Class 2 SOLUTION 451 Duncan Staff   DNF   11.0

R6 - Class 2 Fleet - 19/07/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 2 420 48938 Dave Herbert Jess / Sam Herbert 37:56 0:34:54 1.0
2 Class 2 LASER 2000 21991 John Clark Paul Roberts / Chris Jarvis 40:50 0:37:28 2.0
3 Class 2 RS VISION 1481 Simon Rimmer Ben Long / Sarah Long 42:51 0:39:12 3.0
4 Class 2 420 45506 Tony March Will Pike / Anne Clubb 44:32 0:40:58 4.0
5 Class 2 LASER RADIAL 192519 Matthew March   45:54 0:41:21 5.0
6 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   OOD   5.3
7 Class 2 ENTERPRISE 9020 Charles Murphy N Pearce / M Beaton / J Ashley DNF   8.0
7 Class 2 LASER RADIAL 177904 Mike Goldsmith   DNF   8.0

R7 - Class 2 Fleet - 02/08/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 2 WAYFARER 1 Colin Wilson Mike Cox / Simon Hodges 57:20 0:52:04 1.0
2 Class 2 LASER 155896 Roger Oldershaw   57:00 0:52:32 2.0
3 Class 2 LASER RADIAL 182523 Anthony Willcocks   1:00:05 0:54:08 3.0
4 Class 2 SUPERNOVA 488 Neil Ballard   58:40 0:54:56 4.0
5 Class 2 LASER 2000 21991 John Clark Paul Roberts / Chris Jarvis 1:00:45 0:55:44 5.0
6 Class 2 RS VISION 1481 Simon Rimmer Ben Long / Sarah Long 1:01:46 0:56:31 6.0
7 Class 2 SOLUTION 451 Duncan Staff   1:04:49 1:00:21 7.0
8 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   1:03:54 1:01:09 8.0
9 Class 2 COMET TRIO 414 Alan Brownlie R Brownlie 1:07:01 1:01:46 9.0
10 Class 2 ENTERPRISE 9020 Charles Murphy N Pearce / M Beaton / J Ashley 1:15:38 1:07:43 10.0
11 Class 2 PHANTOM 1360 Steve Hunt   DNF   12.0

R8 - Class 2 Fleet - 17/08/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 2 PHANTOM 1360 Steve Hunt   42:52 0:41:49 1.0
2 Class 2 LASER 155896 Roger Oldershaw   59:24 0:54:45 2.0
3 Class 2 420 48938 Dave Herbert Jess / Sam Herbert 60:57 0:56:04 3.0
4 Class 2 LASER 2000 21991 John Clark Paul Roberts / Chris Jarvis 62:47 0:57:36 4.0
5 Class 2 SOLUTION 451 Duncan Staff   67:19 1:02:41 5.0
6 Class 2 LASER RADIAL 192519 Matthew March   73:13 1:05:58 6.0
7 Class 2 ENTERPRISE 9020 Charles Murphy N Pearce / M Beaton / J Ashley DNF   10.0
7 Class 2 420 45506 Tony March Will Pike / Anne Clubb DNF   10.0
7 Class 2 SOLO 3313 John Whitehead   DNF   10.0

R9 - Class 2 Fleet - 31/08/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 2 PHANTOM 1360 Steve Hunt   52:31 0:51:14 1.0
2 Class 2 420 47706 Colin Jarvis Chris Jarvis 56:42 0:52:10 2.0
3 Class 2 420 48938 Dave Herbert Jess / Sam Herbert OOD   2.3
4 Class 2 LASER 2000 21991 John Clark Paul Roberts / Chris Jarvis 57:37 0:52:52 3.0
5 Class 2 LASER RADIAL 192519 Matthew March   60:54 0:54:52 4.0
6 Class 2 BLAZE 768 Brian Buggy   58:25 0:56:10 5.5
6 Class 2 SUPERNOVA 488 Ben Ballard   59:59 0:56:10 5.5
8 Class 2 LASER NONE Chris Romans   61:21 0:56:33 7.0
9 Class 2 ENTERPRISE 9020 Charles Murphy N Pearce / M Beaton / J Ashley DNF   10.0
9 Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   DNF   10.0



R5 - Class 3 Fleet - 04/07/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 3 TOPPER 27039 Robert March   40:30 0:31:08 1.0
2 Class 3 MIRROR 68875 David Pugh Katherine Pugh DNF   3.0

R6 - Class 3 Fleet - 19/07/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 3 TOPPER 27039 Robert March   37:35 0:28:53 1.0
2 Class 3 MIRROR 68875 David Pugh Katherine Pugh 50:06 0:36:10 2.0

R7 - Class 3 Fleet - 02/08/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 3 MIRROR 68875 David Pugh Katherine Pugh 41:52 0:30:14 1.0

R8 - Class 3 Fleet - 17/08/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 3 TOPPER 27039 Robert March   36:33 0:28:06 1.0
2 Class 3 MIRROR 68875 David Pugh Katherine Pugh 44:55 0:32:26 2.0

R9 - Class 3 Fleet - 31/08/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 3 TOPPER 27039 Robert March   36:40 0:28:11 1.0

www.sailwave.com


(Written on 01-Sep-12)