Portishead Yacht & Sailing Club

Email:
Password:
Lost password?

Training Saints
Summer Series 2016

5th June to 24th July 2016

Final Series Results

Class 1 Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
05/06/2016
R2
12/06/2016
R3
12/06/2016
R4
19/06/2016
R5
03/07/2016
R6
10/07/2016
R7
10/07/2016
R8
17/07/2016
R9
24/07/2016
TotalNett
1st Class 1 29ER 477 Anthony Willcocks James Willcocks (1.0) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (11.0 DNC) 39.0 5.0
2nd Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 2.0 2.0 (3.0) 2.0 2.6 OOD (11.0 DNC) (11.0 DNC) (4.0) 2.6 OOD 40.2 11.2
3rd Class 1 CONTENDER 667 Steve Pascoe   (4.0) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) 2.0 2.0 2.6 OOD 2.0 48.6 11.6
4th Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 3.0 1.0 1.0 (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 62.0 18.0
5th Class 1 CONTENDER 2618 Nick Noble   5.0 3.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 11.0 DNC 68.0 24.0
6th Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts Steve Brooks 3.0 OOD (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 3.0 OOD (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 75.0 31.0
7th Class 1 JAVELIN 298 Colin Jarvis Derek Jarvis (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 1.0 80.0 36.0
8th Class 1 FIREBALL 14600 Jeremy Marshall Robin Simpson (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 84.0 40.0
9th Class 1 RS 400 533 Jonathan Cooper Peter Weeks (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 4.0 DNF 4.0 DNF 11.0 DNC 11.0 DNC 85.0 41.0
10th Class 1 RS 400 533 Jenny Weeks Peter Weeks (11.0 DNC) 4.0 5.0 DNF (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 86.0 42.0

Class 2 Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
05/06/2016
R2
12/06/2016
R3
12/06/2016
R4
19/06/2016
R5
03/07/2016
R6
10/07/2016
R7
10/07/2016
R8
17/07/2016
R9
24/07/2016
TotalNett
1st Class 2 SOLO 5686 Andy Willcocks   (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 1.0 98.0 6.0
2nd Class 2 EUROPE 343 Christine Slater   1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 (23.0 DNC) 1.0 (2.0) 2.0 2.0 78.0 7.0
3rd Class 2 BLAZE 767 Paul Murphy   (23.0 DNC) 1.0 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 1.0 3.0 (23.0 DNC) 101.0 9.0
4th Class 2 LASER RADIAL 179895 Peter Mathrick   (6.0) (6.0) 5.0 (23.0 DNC) 5.0 3.0 3.0 (8.0) 5.0 64.0 21.0
5th Class 2 2000 21654 John Whitehead Rod Hoare / Pat Whitehead (7.0) 5.0 4.0 3.0 5.0 OOD 6.0 DNF (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 99.0 23.0
6th Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 4.0 4.0 128.0 36.0
7th Class 2 EUROPE 331 Bob Curtis   (23.0 DNC) 5.0 OOD 5.0 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 DNF 5.0 23.0 DNC 135.0 43.0
8th Class 2 BLAZE 768 Brian Buggy   (23.0 DNC) 2.0 3.0 (23.0 DNC) 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 147.0 55.0
9th Class 2 FIREFLY 2394 Pete Truin Anna Trimarchi 4.0 3.0 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 151.0 59.0
10th Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 10.0 DNF (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 8.0 161.0 69.0
11th Class 2 SUPERNOVA 488 Neil Ballard   (23.0 DNC) 4.0 (23.0 DNC) 4.0 OOD (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 169.0 77.0
12th Class 2 RS AERO 7 1577 Jeremy Hodgson   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 10.0 DNF 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 177.0 85.0
13th Class 2 420 47706 Jonathan Cooper W Cooper / T Cooper (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 6.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 10.0 177.0 85.0
14th Class 2 LIGHTNING 368 371 Chris Papadopoulos   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 10.0 DNF 6.0 DNF 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 177.0 85.0
15th Class 2 2000 22015 Dave Passmore Dave Herbert (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 186.0 94.0
16th Class 2 EUROPE 271 Dave Herbert   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 3.0 187.0 95.0
17th Class 2 420 48938 Dave Herbert Jess Herbert 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 187.0 95.0
18th Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 23.0 DNC 190.0 98.0
19th Class 2 SUPERNOVA 488 James Willcocks   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 7.0 191.0 99.0
20th Class 2 RS VISION 1481 Anne Clubb C S (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 7.0 23.0 DNC 191.0 99.0
21st Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 9.0 193.0 101.0
22nd Class 2 LASER 169160 Tom Simpson   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 10.0 DNF 23.0 DNC 194.0 102.0

Class 3 Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
05/06/2016
R2
12/06/2016
R3
12/06/2016
R4
19/06/2016
R5
03/07/2016
R6
10/07/2016
R7
10/07/2016
R8
17/07/2016
R9
24/07/2016
TotalNett
1st Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   1.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 DNF (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 1.0 43.0 7.0
2nd Class 3 LASER PICO CLUB 2 Steve Brooks   5.0 DNF 3.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 64.0 28.0
3rd Class 3 LASER PICO 7 Alex Brooks   (9.0 DNC) 2.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 66.0 30.0
4th Class 3 RS FEVA XL CLUB Alex Brooks I Cooper + Dru Townsend (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 73.0 37.0
5th Class 3 LASER PICO 8 Dru Townsend Lizzie Brooks (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 74.0 38.0
6th Class 3 MIRROR 59532 David Pugh   2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 74.0 38.0
7th Class 3 TOPPER 7 Steve Brooks   (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 9.0 DNC 75.0 39.0
8th Class 3 LASER PICO CLUB 1 Katherine Pugh Lizzie 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 75.0 39.0

R1 - Class 1 Fleet - 05/06/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 29ER 477 Anthony Willcocks James Willcocks 01:09:35 1:15:43 1.0
2 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 01:13:58 1:21:06 2.0
3 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 01:18:32 1:21:28 3.0
3 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts Steve Brooks OOD   3.0
5 Class 1 CONTENDER 667 Steve Pascoe   01:27:55 1:30:05 4.0
6 Class 1 CONTENDER 2618 Nick Noble   01:29:21 1:31:33 5.0

R2 - Class 1 Fleet - 12/06/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 46:51 0:48:36 1.0
2 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 46:58 0:51:30 2.0
3 Class 1 CONTENDER 2618 Nick Noble   51:08 0:52:23 3.0
4 Class 1 RS 400 533 Jenny Weeks Peter Weeks 49:34 0:52:34 4.0

R3 - Class 1 Fleet - 12/06/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 55:26 0:57:30 1.0
2 Class 1 CONTENDER 2618 Nick Noble   56:57 0:58:21 2.0
3 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 56:24 1:01:51 3.0
4 Class 1 RS 400 533 Jenny Weeks Peter Weeks DNF   5.0

R4 - Class 1 Fleet - 19/06/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 29ER 477 Anthony Willcocks James Willcocks 01:01:15 1:06:39 1.0
2 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 01:03:09 1:09:15 2.0
3 Class 1 CONTENDER 667 Steve Pascoe   01:08:00 1:09:40 3.0
4 Class 1 FIREBALL 14600 Jeremy Marshall Robin Simpson 01:08:48 1:11:22 4.0

R5 - Class 1 Fleet - 03/07/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 29ER 477 Anthony Willcocks James Willcocks 58:42 1:03:52 1.0
2 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 01:04:26 1:06:50 2.0
3 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans OOD   2.6
4 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts Steve Brooks 01:09:20 1:13:41 3.0

R6 - Class 1 Fleet - 10/07/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 29ER 477 Anthony Willcocks James Willcocks 53:06 0:57:47 1.0
2 Class 1 CONTENDER 667 Steve Pascoe   01:04:03 1:05:38 2.0
3 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts Steve Brooks OOD   3.0
4 Class 1 RS 400 533 Jonathan Cooper Peter Weeks DNF   4.0

R7 - Class 1 Fleet - 10/07/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 29ER 477 Anthony Willcocks James Willcocks 41:20 0:44:59 1.0
2 Class 1 CONTENDER 667 Steve Pascoe   49:38 0:50:51 2.0
3 Class 1 RS 400 533 Jonathan Cooper Peter Weeks DNF   4.0

R8 - Class 1 Fleet - 17/07/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 29ER 477 Anthony Willcocks James Willcocks 01:03:00 1:08:33 1.0
2 Class 1 JAVELIN 298 Colin Jarvis Derek Jarvis 01:07:57 1:12:50 2.0
3 Class 1 CONTENDER 667 Steve Pascoe   OOD   2.6
4 Class 1 CONTENDER 2618 Nick Noble   01:11:19 1:13:04 3.0
5 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 01:10:40 1:17:29 4.0

R9 - Class 1 Fleet - 24/07/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 JAVELIN 298 Colin Jarvis Derek Jarvis 01:03:27 1:08:00 1.0
2 Class 1 CONTENDER 667 Steve Pascoe   01:08:47 1:10:28 2.0
3 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans OOD   2.6
4 Class 1 FIREBALL 14600 Jeremy Marshall Robin Simpson 01:12:12 1:14:54 3.0

R1 - Class 2 Fleet - 05/06/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 EUROPE 343 Christine Slater   01:17:01 1:07:16 1.0
2 Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   01:15:02 1:08:31 2.0
3 Class 2 420 48938 Dave Herbert Jess Herbert 01:17:39 1:10:16 3.0
4 Class 2 FIREFLY 2394 Pete Truin Anna Trimarchi 01:23:24 1:11:43 4.0
5 Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb 01:18:16 1:12:52 5.0
6 Class 2 LASER RADIAL 179895 Peter Mathrick   01:30:08 1:19:21 6.0
7 Class 2 2000 21654 John Whitehead Rod Hoare / Pat Whitehead 01:42:12 1:32:49 7.0

R2 - Class 2 Fleet - 12/06/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 BLAZE 767 Paul Murphy   50:01 0:48:59 1.0
2 Class 2 BLAZE 768 Brian Buggy   50:35 0:49:33 2.0
3 Class 2 FIREFLY 2394 Pete Truin Anna Trimarchi 01:00:33 0:52:04 3.0
4 Class 2 SUPERNOVA 488 Neil Ballard   57:11 0:53:12 4.0
5 Class 2 2000 21654 John Whitehead Rod Hoare / Pat Whitehead 59:48 0:54:19 5.0
5 Class 2 EUROPE 331 Bob Curtis   OOD   5.0
7 Class 2 LASER RADIAL 179895 Peter Mathrick   01:02:51 0:55:20 6.0

R3 - Class 2 Fleet - 12/06/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5686 Andy Willcocks   57:11 0:50:10 1.0
2 Class 2 BLAZE 767 Paul Murphy   51:24 0:50:21 2.0
3 Class 2 BLAZE 768 Brian Buggy   53:11 0:52:05 3.0
4 Class 2 2000 21654 John Whitehead Rod Hoare / Pat Whitehead 01:00:02 0:54:32 4.0
5 Class 2 LASER RADIAL 179895 Peter Mathrick   01:03:05 0:55:32 5.0
5 Class 2 EUROPE 331 Bob Curtis   OOD   5.0
7 Class 2 FIREFLY 2394 Pete Truin Anna Trimarchi 01:04:38 0:55:34 6.0

R4 - Class 2 Fleet - 19/06/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 EUROPE 343 Christine Slater   53:50 0:47:01 1.0
2 Class 2 SOLO 5686 Andy Willcocks   55:03 0:48:17 2.0
3 Class 2 2000 21654 John Whitehead Rod Hoare / Pat Whitehead 01:05:26 0:59:26 3.0
4 Class 2 SUPERNOVA 488 Neil Ballard   OOD   4.0

R5 - Class 2 Fleet - 03/07/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5686 Andy Willcocks   01:17:09 1:07:41 1.0
2 Class 2 2000 22015 Dave Passmore Dave Herbert 01:18:03 1:10:53 2.0
3 Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   01:18:53 1:12:02 3.0
4 Class 2 BLAZE 768 Brian Buggy   01:15:59 1:14:25 4.0
5 Class 2 LASER RADIAL 179895 Peter Mathrick   01:25:00 1:14:49 5.0
5 Class 2 2000 21654 John Whitehead Rod Hoare / Pat Whitehead OOD   5.0
7 Class 2 420 47706 Jonathan Cooper W Cooper / T Cooper 01:27:56 1:19:35 6.0
8 Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb DNF   10.0
8 Class 2 RS AERO 7 1577 Jeremy Hodgson   DNF   10.0
8 Class 2 LIGHTNING 368 371 Chris Papadopoulos   DNF   10.0

R6 - Class 2 Fleet - 10/07/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 EUROPE 343 Christine Slater   48:34 0:42:25 1.0
2 Class 2 BLAZE 767 Paul Murphy   45:27 0:44:31 2.0
3 Class 2 LASER RADIAL 179895 Peter Mathrick   01:02:28 0:54:59 3.0
4 Class 2 2000 21654 John Whitehead Rod Hoare / Pat Whitehead DNF   6.0
4 Class 2 LIGHTNING 368 371 Chris Papadopoulos   DNF   6.0

R7 - Class 2 Fleet - 10/07/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 BLAZE 767 Paul Murphy   39:40 0:38:51 1.0
2 Class 2 EUROPE 343 Christine Slater   44:55 0:39:14 2.0
3 Class 2 LASER RADIAL 179895 Peter Mathrick   48:58 0:43:06 3.0
4 Class 2 EUROPE 331 Bob Curtis   DNF   5.0

R8 - Class 2 Fleet - 17/07/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5686 Andy Willcocks   01:03:07 0:55:22 1.0
2 Class 2 EUROPE 343 Christine Slater   01:04:21 0:56:12 2.0
3 Class 2 BLAZE 767 Paul Murphy   57:47 0:56:36 3.0
4 Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   01:02:11 0:56:47 4.0
5 Class 2 EUROPE 331 Bob Curtis   01:06:12 0:57:49 5.0
6 Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   01:06:03 1:01:27 6.0
7 Class 2 RS VISION 1481 Anne Clubb C S 01:13:49 1:05:06 7.0
8 Class 2 LASER RADIAL 179895 Peter Mathrick   01:14:27 1:05:32 8.0
9 Class 2 LASER 169160 Tom Simpson   DNF   10.0

R9 - Class 2 Fleet - 24/07/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5686 Andy Willcocks   58:54 0:51:40 1.0
2 Class 2 EUROPE 343 Christine Slater   59:20 0:51:49 2.0
3 Class 2 EUROPE 271 Dave Herbert   01:02:39 0:54:43 3.0
4 Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   01:00:12 0:54:59 4.0
5 Class 2 LASER RADIAL 179895 Peter Mathrick   01:02:47 0:55:16 5.0
6 Class 2 RS AERO 7 1577 Jeremy Hodgson   01:00:01 0:56:18 6.0
7 Class 2 SUPERNOVA 488 James Willcocks   01:01:16 0:57:00 7.0
8 Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb 01:03:25 0:59:03 8.0
9 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   01:04:27 1:00:11 9.0
10 Class 2 420 47706 Jonathan Cooper W Cooper / T Cooper 01:08:05 1:01:37 10.0

R1 - Class 3 Fleet - 05/06/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   52:14 0:39:16 1.0
2 Class 3 MIRROR 59532 David Pugh   01:01:30 0:44:28 2.0
3 Class 3 LASER PICO CLUB 1 Katherine Pugh Lizzie 01:00:43 0:45:39 3.0
4 Class 3 LASER PICO CLUB 2 Steve Brooks   DNF   5.0

R2 - Class 3 Fleet - 12/06/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   46:20 0:34:50 1.0
2 Class 3 LASER PICO 7 Alex Brooks   51:43 0:38:53 2.0
3 Class 3 LASER PICO CLUB 2 Steve Brooks   56:50 0:42:44 3.0

R3 - Class 3 Fleet - 12/06/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 LASER PICO 7 Alex Brooks   41:41 0:31:20 1.0
2 Class 3 LASER PICO CLUB 2 Steve Brooks   41:56 0:31:32 2.0
R5 - Class 3 Fleet - 03/07/2016
Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 RS FEVA XL CLUB Alex Brooks I Cooper + Dru Townsend 56:59 0:46:08 1.0
2 Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   DNF   3.0

R8 - Class 3 Fleet - 17/07/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   1:25:51 1:04:33 1.0
2 Class 3 LASER PICO 8 Dru Townsend Lizzie Brooks 1:41:42 1:16:28 2.0
3 Class 3 TOPPER 7 Steve Brooks   1:48:06 1:20:37 3.0

R9 - Class 3 Fleet - 24/07/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   50:33 0:38:00 1.0

 

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com


(Written on 24-Jul-16)