Portishead Yacht & Sailing Club

Email:
Password:
Lost password?

Training Saints
Evening Series 2016

6th May to 1st September 2016

Final Series Results

Class 1 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
06/05/2016
R2
20/05/2016
R3
06/06/2016
R4
21/06/2016
R5
05/07/2016
R6
20/07/2016
R7 - Cancelled
03/08/2016
R8
18/08/2016
R9
01/09/2016
TotalNett
1st Class 1 FIREBALL 14928 James Willcocks Anthony Willcocks (5.0 DNC) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 1.0 1.0 3.0 DNF   1.0 5.0 DNC 26.0 11.0
2nd Class 1 CONTENDER 2618 Nick Noble   (5.0 DNC) 1.0 OOD (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 1.0   5.0 DNC 5.0 DNC 32.0 17.0
3rd Class 1 RS 400 533 Colin Jarvis Peter Weeks (5.0 DNC) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 2.0 OOD 2.0 5.0 DNC   5.0 DNC 5.0 DNC 34.0 19.0
4th Class 1 RS 400 533 Jenny Weeks Peter Weeks 2.0 DNF (5.0 DNC) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC   5.0 DNC 5.0 DNC 37.0 22.0

Class 2 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
06/05/2016
R2
20/05/2016
R3
06/06/2016
R4
21/06/2016
R5
05/07/2016
R6
20/07/2016
R7 - Cancelled
03/08/2016
R8
18/08/2016
R9
01/09/2016
TotalNett
1st Class 2 SOLO 5686 Andy Willcocks   (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 2.0 1.0   1.0 1.0 84.0 6.0
2nd Class 2 2000 21991 John Clark Paul Roberts / C Jarvis (8.0 DNF) 1.0 (4.0) (6.0) 3.5 3.0   3.0 2.0 30.5 12.5
3rd Class 2 RS VISION 321 Sarah Long Simon Rimmer / P Morales (26.0 DNC) 3.0 (5.0) 2.0 1.0 2.0   (10.0 DNF) 5.0 54.0 13.0
4th Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb 8.0 DNF 2.0 (14.0 DNF) 7.0 (26.0 DNC) 7.0 DNF   4.0 (26.0 DNC) 94.0 28.0
5th Class 2 BUZZ 447 Paul Black L Mowbray 8.0 DNF 8.0 DNF 12.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC)   7.0 8.0 121.0 43.0
6th Class 2 WAYFARER 3188 Alex Barry Dan van Luttmer / T Jemiol (26.0 DNC) (26.0 DNC) 6.0 9.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC   10.0 DNF 4.0 133.0 55.0
7th Class 2 FIREFLY 2394 Pete Truin A Trimarchi 8.0 DNF (26.0 DNC) 7.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 7.0 DNF   26.0 DNC 7.3 OOD 133.3 55.3
8th Class 2 LASER RADIAL 143822 Robin Schaefer   (26.0 DNC) 8.0 OOD 10.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC   8.0 OOD 6.0 136.0 58.0
9th Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   8.0 DNF 8.0 DNF (26.0 DNC) 8.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC)   26.0 DNC 12.0 DNF 140.0 62.0
10th Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   (26.0 DNC) (26.0 DNC) 3.0 10.0 OCS 6.5 OOD (26.0 DNC)   26.0 DNC 26.0 DNC 149.5 71.5
11th Class 2 RS VISION 1483 Steve Brooks H Brooks / Paul Coakley 8.0 DNF 8.0 DNF (26.0 DNC) (26.0 DNC) 5.0 (26.0 DNC)   26.0 DNC 26.0 DNC 151.0 73.0
12th Class 2 EUROPE 343 A Willcocks   (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC   26.0 DNC 3.0 160.0 82.0
13th Class 2 BLAZE 768 Brian Buggy   (26.0 DNC) (26.0 DNC) 2.0 OOD (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC   2.0 26.0 DNC 160.0 82.0
14th Class 2 EUROPE 343 Christine Slater   (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 3.0 26.0 DNC 4.0   26.0 DNC 26.0 DNC 163.0 85.0
15th Class 2 LASER None Chris Romans   8.0 DNF (26.0 DNC) 2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC   26.0 DNC 26.0 DNC 166.0 88.0
16th Class 2 SUPERNOVA 677 Steve Holmes   (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC   5.0 7.0 168.0 90.0
17th Class 2 EUROPE 271 Dave Herbert   (26.0 DNC) (26.0 DNC) 9.0 5.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC   26.0 DNC 26.0 DNC 170.0 92.0
18th Class 2 RS VAREO 390 Dan van Luttmer   (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 8.0 DNF 26.0 DNC   6.0 26.0 DNC 170.0 92.0
19th Class 2 2000 21654 John Whitehead C Jarvis / Pat Whitehead (26.0 DNC) (26.0 DNC) 8.0 (26.0 DNC) 8.0 DNF 26.0 DNC   26.0 DNC 26.0 DNC 172.0 94.0
20th Class 2 SOLO 3313 Mike Cox   (26.0 DNC) (26.0 DNC) 11.0 (26.0 DNC) 11.0 OOD 26.0 DNC   26.0 DNC 26.0 DNC 178.0 100.0
21st Class 2 420 48938 Dave Herbert Anne Clubb (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 3.5 26.0 DNC   26.0 DNC 26.0 DNC 185.5 107.5
22nd Class 2 BLAZE 767 Paul Murphy   (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 4.0 26.0 DNC 26.0 DNC   26.0 DNC 26.0 DNC 186.0 108.0
23rd Class 2 WAYFARER 1 Colin Wilson Mike Cox (26.0 DNC) 8.0 DNF (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC   26.0 DNC 26.0 DNC 190.0 112.0
24th Class 2 LASER 3000 3273 Anne Clubb David Pugh (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC   26.0 DNC 12.0 DNF 194.0 116.0
24th Class 2 420 47706 Jonathon Cooper Tyler Cooper (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC   26.0 DNC 12.0 DNF 194.0 116.0

Class 3 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
06/05/2016
R2
20/05/2016
R3
06/06/2016
R4
21/06/2016
R5
05/07/2016
R6
20/07/2016
R7 - Cancelled
03/08/2016
R8
18/08/2016
R9
01/09/2016
TotalNett
1st Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   5.0 DNF 5.0 DNF (9.0 DNC) 1.0 1.0 (9.0 DNC)   (9.0 DNC) 9.0 DNC 48.0 21.0
2nd Class 3 MIRROR 52307 Stefan Balkowiec   5.0 DNF 5.0 DNF 2.0 DNF (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC)   9.0 DNC 9.0 DNC 57.0 30.0
3rd Class 3 RS FEVA XL CLUB Steve Brooks B Dring ? (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 DNF 9.0 DNC 9.0 DNC   9.0 DNC 1.0 58.0 31.0
4th Class 3 TOPPER 12 Lizzie Brooks   5.0 DNF 5.0 DNF (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC   9.0 DNC 9.0 DNC 64.0 37.0
4th Class 3 MIRROR 55555 David Pugh   5.0 DNF 5.0 DNF (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC   9.0 DNC 9.0 DNC 64.0 37.0
6th Class 3 TOPPER 44142 Dru Townsend   (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC   9.0 DNC 2.0 65.0 38.0
7th Class 3 LASER PICO 8 Alex Brooks   (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC   3.0 DNF 9.0 DNC 66.0 39.0
7th Class 3 LASER PICO 7 Steve Brooks Hannah Brooks (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC   3.0 DNF 9.0 DNC 66.0 39.0

R1 - Class 1 Fleet - 06/05/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNamePlacePoints
1 Class 1 RS 400 533 Jenny Weeks Peter Weeks DNF 2.0

R2 - Class 1 Fleet - 20/05/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNamePlacePoints
1 Class 1 CONTENDER 2618 Nick Noble   OOD 1.0

R4 - Class 1 Fleet - 21/06/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14928 James Willcocks Anthony Willcocks 58:47 1:00:59 1.0
2 Class 1 RS 400 533 Colin Jarvis Peter Weeks OOD   2.0

R5 - Class 1 Fleet - 05/07/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14928 James Willcocks Anthony Willcocks 01:14:55 1:17:43 1.0
2 Class 1 RS 400 533 Colin Jarvis Peter Weeks 01:13:21 1:17:47 2.0

R6 - Class 1 Fleet - 20/07/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 CONTENDER 2618 Nick Noble   44:48 0:45:54 1.0
2 Class 1 FIREBALL 14928 James Willcocks Anthony Willcocks DNF   3.0

R8 - Class 1 Fleet - 18/08/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14928 James Willcocks Anthony Willcocks 52:23 0:54:20 1.0

R1 - Class 2 Fleet - 06/05/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNamePlacePoints
1 Class 2 2000 21991 John Clark Paul Roberts / C Jarvis DNF 8.0
1 Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb DNF 8.0
1 Class 2 BUZZ 447 Paul Black L Mowbray DNF 8.0
1 Class 2 FIREFLY 2394 Pete Truin A Trimarchi DNF 8.0
1 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   DNF 8.0
1 Class 2 RS VISION 1483 Steve Brooks H Brooks / Paul Coakley DNF 8.0
1 Class 2 LASER None Chris Romans   DNF 8.0

R2 - Class 2 Fleet - 20/05/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 2000 21991 John Clark Paul Roberts / C Jarvis 01:03:33 0:57:43 1.0
2 Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb 01:02:20 0:58:02 2.0
3 Class 2 RS VISION 321 Sarah Long Simon Rimmer / P Morales 01:10:41 1:02:20 3.0
4 Class 2 BUZZ 447 Paul Black L Mowbray DNF   8.0
4 Class 2 LASER RADIAL 143822 Robin Schaefer   OOD   8.0
4 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   DNF   8.0
4 Class 2 RS VISION 1483 Steve Brooks H Brooks / Paul Coakley DNF   8.0
4 Class 2 WAYFARER 1 Colin Wilson Mike Cox DNF   8.0

R3 - Class 2 Fleet - 06/06/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 EUROPE 343 A Willcocks   01:04:17 0:56:09 1.0
2 Class 2 BLAZE 768 Brian Buggy   OOD   2.0
2 Class 2 LASER None Chris Romans   01:05:34 0:59:53 2.0
4 Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   01:05:48 1:00:05 3.0
5 Class 2 2000 21991 John Clark Paul Roberts / C Jarvis 01:09:17 1:02:56 4.0
6 Class 2 RS VISION 321 Sarah Long Simon Rimmer / P Morales 01:17:41 1:08:30 5.0
7 Class 2 WAYFARER 3188 Alex Barry Dan van Luttmer / T Jemiol 01:18:36 1:11:00 6.0
8 Class 2 FIREFLY 2394 Pete Truin A Trimarchi 01:23:05 1:11:26 7.0
9 Class 2 2000 21654 John Whitehead C Jarvis / Pat Whitehead 01:25:50 1:17:58 8.0
10 Class 2 EUROPE 271 Dave Herbert   01:29:49 1:18:27 9.0
11 Class 2 LASER RADIAL 143822 Robin Schaefer   01:32:25 1:21:21 10.0
12 Class 2 SOLO 3313 Mike Cox   01:34:45 1:23:07 11.0
13 Class 2 BUZZ 447 Paul Black L Mowbray 01:42:33 1:41:02 12.0
14 Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb DNF   14.0

R4 - Class 2 Fleet - 21/06/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5686 Andy Willcocks   54:02 0:47:24 1.0
2 Class 2 RS VISION 321 Sarah Long Simon Rimmer / P Morales 55:11 0:48:40 2.0
3 Class 2 EUROPE 343 Christine Slater   57:14 0:49:59 3.0
4 Class 2 BLAZE 767 Paul Murphy   51:54 0:50:50 4.0
5 Class 2 EUROPE 271 Dave Herbert   58:42 0:51:16 5.0
6 Class 2 2000 21991 John Clark Paul Roberts / C Jarvis 57:51 0:52:33 6.0
7 Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb 58:14 0:54:13 7.0
8 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   58:28 0:54:35 8.0
9 Class 2 WAYFARER 3188 Alex Barry Dan van Luttmer / T Jemiol 01:02:04 0:56:04 9.0
10 Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   OCS   10.0

R5 - Class 2 Fleet - 05/07/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 RS VISION 321 Sarah Long Simon Rimmer / P Morales 01:13:11 1:04:32 1.0
2 Class 2 SOLO 5686 Andy Willcocks   01:14:28 1:05:19 2.0
3 Class 2 2000 21991 John Clark Paul Roberts / C Jarvis 01:13:13 1:06:30 3.5
3 Class 2 420 48938 Dave Herbert Anne Clubb 01:13:29 1:06:30 3.5
5 Class 2 RS VISION 1483 Steve Brooks H Brooks / Paul Coakley 01:28:47 1:18:18 5.0
6 Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   OOD   6.5
7 Class 2 RS VAREO 390 Dan van Luttmer   DNF   8.0
7 Class 2 2000 21654 John Whitehead C Jarvis / Pat Whitehead DNF   8.0
9 Class 2 SOLO 3313 Mike Cox   OOD   11.0

R6 - Class 2 Fleet - 20/07/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5686 Andy Willcocks   31:10 0:27:20 1.0
2 Class 2 RS VISION 321 Sarah Long Simon Rimmer / P Morales 34:04 0:30:02 2.0
3 Class 2 2000 21991 John Clark Paul Roberts / C Jarvis 33:31 0:30:27 3.0
4 Class 2 EUROPE 343 Christine Slater   35:29 0:30:59 4.0
5 Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb DNF   7.0
5 Class 2 FIREFLY 2394 Pete Truin A Trimarchi DNF   7.0

R8 - Class 2 Fleet - 18/08/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5686 Andy Willcocks   51:56 0:45:33 1.0
2 Class 2 BLAZE 768 Brian Buggy   51:19 0:50:16 2.0
3 Class 2 2000 21991 John Clark Paul Roberts / C Jarvis 59:31 0:54:03 3.0
4 Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb 58:32 0:54:30 4.0
5 Class 2 SUPERNOVA 677 Steve Holmes   59:42 0:55:32 5.0
6 Class 2 RS VAREO 390 Dan van Luttmer   01:09:12 1:04:37 6.0
7 Class 2 BUZZ 447 Paul Black L Mowbray 01:08:15 1:07:14 7.0
8 Class 2 LASER RADIAL 143822 Robin Schaefer   OOD   8.0
9 Class 2 RS VISION 321 Sarah Long Simon Rimmer / P Morales DNF   10.0
9 Class 2 WAYFARER 3188 Alex Barry Dan van Luttmer / T Jemiol DNF   10.0

R9 - Class 2 Fleet - 01/09/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 SOLO 5686 Andy Willcocks   44:51 0:39:21 1.0
2 Class 2 2000 21991 John Clark Paul Roberts / C Jarvis 43:31 0:39:31 2.0
3 Class 2 EUROPE 343 A Willcocks   45:54 0:40:05 3.0
4 Class 2 WAYFARER 3188 Alex Barry Dan van Luttmer / T Jemiol 49:01 0:44:17 4.0
5 Class 2 RS VISION 321 Sarah Long Simon Rimmer / P Morales 50:58 0:44:57 5.0
6 Class 2 LASER RADIAL 143822 Robin Schaefer   51:42 0:45:31 6.0
7 Class 2 SUPERNOVA 677 Steve Holmes   57:15 0:53:15 7.0
8 Class 2 FIREFLY 2394 Pete Truin A Trimarchi OOD   7.3
9 Class 2 BUZZ 447 Paul Black L Mowbray 57:00 0:56:09 8.0
10 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   DNF   12.0
10 Class 2 LASER 3000 3273 Anne Clubb David Pugh DNF   12.0
10 Class 2 420 47706 Jonathon Cooper Tyler Cooper DNF   12.0

R1 - Class 3 Fleet - 06/05/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNamePlacePoints
1 Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   DNF 5.0
1 Class 3 MIRROR 52307 Stefan Balkowiec   DNF 5.0
1 Class 3 TOPPER 12 Lizzie Brooks   DNF 5.0
1 Class 3 MIRROR 55555 David Pugh   DNF 5.0

R2 - Class 3 Fleet - 20/05/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNamePlacePoints
1 Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   DNF 5.0
1 Class 3 MIRROR 52307 Stefan Balkowiec   DNF 5.0
1 Class 3 TOPPER 12 Lizzie Brooks   DNF 5.0
1 Class 3 MIRROR 55555 David Pugh   DNF 5.0

R3 - Class 3 Fleet - 06/06/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNamePlacePoints
1 Class 3 MIRROR 52307 Stefan Balkowiec   DNF 2.0

R4 - Class 3 Fleet - 21/06/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   35:18 0:26:32 1.0
2 Class 3 RS FEVA XL CLUB Steve Brooks B Dring ? DNF   3.0

R5 - Class 3 Fleet - 05/07/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   47:24 0:35:38 1.0

R8 - Class 3 Fleet - 18/08/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNamePlacePoints
1 Class 3 LASER PICO 8 Alex Brooks   DNF 3.0
1 Class 3 LASER PICO 7 Steve Brooks Hannah Brooks DNF 3.0

R9 - Class 3 Fleet - 01/09/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 RS FEVA XL CLUB Steve Brooks B Dring ? 25:00 0:20:15 1.0
2 Class 3 TOPPER 44142 Dru Townsend   29:00 0:21:38 2.0

 

 

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com


(Written on 06-Sep-16)