Portishead Yacht & Sailing Club

Email:
Password:
Lost password?

Training Saints
Denny Series 2016

3rd April to 22nd May 2016

Final Series Results

Class 1 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
03/04/2016
R2
03/04/2016
R3
10/04/2016
R4
17/04/2016
R5
17/04/2016
R6
01/05/2016
R7
01/05/2016
R8
22/05/2016
TotalNett
1st Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks 1.0 1.0 1.8 OOD 4.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 35.8 8.8
2nd Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 3.0 2.0 2.0 1.0 36.0 9.0
3rd Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 2.0 2.0 (9.0 DNC) 2.0 (4.0) 4.0 4.0 (5.0 DNF) 32.0 14.0
4th Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 5.0 3.0 3.0 2.0 43.0 16.0
5th Class 1 FIREBALL 14600 Jeremy Marshall Robin Simpson 4.5 OOD 4.5 OOD (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 6.0 3.0 54.0 27.0
6th Class 1 FIREBALL 15083 Chris Gill Jon Gill (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 1.0 9.0 DNC 56.0 29.0
7th Class 1 CONTENDER 2618 Nick Noble   (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 DNF (9.0 DNC) 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 58.0 31.0
8th Class 1 PHANTOM 1360 Andy Willcocks   (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 5.0 9.0 DNC 64.0 37.0

Class 2 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
03/04/2016
R2
03/04/2016
R3
10/04/2016
R4
17/04/2016
R5
17/04/2016
R6
01/05/2016
R7
01/05/2016
R8
22/05/2016
TotalNett
1st Class 2 EUROPE 343 Christine Slater   1.0 1.0 (1.2 OOD) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 (18.0 DNC) 26.2 5.0
2nd Class 2 2000 21654 John Whitehead Rod Hoare 4.0 2.0 4.0 (5.0) (18.0 DNC) 2.0 2.0 (18.0 DNC) 55.0 14.0
3rd Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   3.0 3.0 (18.0 DNC) 6.0 5.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 89.0 35.0
4th Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 2.0 1.0 18.0 DNC 18.0 DNC 1.0 94.0 40.0
5th Class 2 RS AERO 7 1577 Jeremy Hodgson   2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 4.0 4.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 100.0 46.0
6th Class 2 RS VISION 1483 Pete Truin Anna Trimarchi (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 7.0 8.0 DNF 5.0 DNF 18.0 DNC 18.0 DNC 110.0 56.0
7th Class 2 420 48938 Dave Herbert Jess Herbert / David Pugh (18.0 DNC) (18.0 DNC) 1.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 3.0 112.0 58.0
8th Class 2 420 47706 Jonathan Cooper Steve Brooks (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 3.0 18.0 DNC 4.0 115.0 61.0
9th Class 2 WAYFARER 3188 Alex Barry Dan van Luttmer (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 2.0 128.0 74.0
10th Class 2 EUROPE 271 Sam Herbert   (18.0 DNC) (18.0 DNC) 2.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 128.0 74.0
11th Class 2 RS VISION 321 Simon Rimmer Sarah Long (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 3.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 129.0 75.0
12th Class 2 RS VISION 321 Sarah Long Laura Rimmer (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 129.0 75.0
13th Class 2 RS VISION 1483 Steve Brooks C Jarvis (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 129.0 75.0
14th Class 2 2000 21991 John Clark Steve Brookes 6.0 DNF (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 132.0 78.0
15th Class 2 LASER 163084 Andy Willcocks   (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 8.0 DNF 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 134.0 80.0
16th Class 2 FIREFLY 2394 Pete Truin A Trimarchi (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNS 144.0 90.0
16th Class 2 SUPERNOVA 488 Neil Ballard   (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNS 144.0 90.0

Class 3 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
03/04/2016
R2
03/04/2016
R3
10/04/2016
R4
17/04/2016
R5
17/04/2016
R6
01/05/2016
R7
01/05/2016
R8
22/05/2016
TotalNett
1st Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   (4.0 DNC) (4.0 DNC) (4.0 DNC) 1.0 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 29.0 17.0
2nd Class 3 LASER PICO 7 Alex Brookes S Hodden 1.0 (4.0 DNC) (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 29.0 17.0
3rd Class 3 RS FEVA XL CLUB Tom Simpson   (4.0 DNC) (4.0 DNC) (4.0 DNC) 2.0 OCS 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 30.0 18.0

R1 - Class 1 Fleet - 03/04/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks 01:11:36 1:14:16 1.0
2 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 01:17:55 1:25:26 2.0
3 Class 1 FIREBALL 14600 Jeremy Marshall Robin Simpson OOD   4.5

R2 - Class 1 Fleet - 03/04/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks 33:13 0:34:27 1.0
2 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 37:18 0:40:54 2.0
3 Class 1 FIREBALL 14600 Jeremy Marshall Robin Simpson OOD   4.5

R3 - Class 1 Fleet - 10/04/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNamePlacePoints
1 Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks OOD 1.8
2 Class 1 CONTENDER 2618 Nick Noble   DNF 2.0

R4 - Class 1 Fleet - 17/04/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 44:14 0:45:53 1.0
2 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 44:10 0:48:26 2.0
3 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark 45:36 0:48:28 3.0
4 Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks 47:01 0:48:46 4.0

R5 - Class 1 Fleet - 17/04/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks 01:08:45 1:11:19 1.0
2 Class 1 CONTENDER 2618 Nick Noble   01:09:46 1:11:29 2.0
3 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 01:09:39 1:12:15 3.0
4 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 01:08:23 1:14:59 4.0
5 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark 01:11:07 1:15:35 5.0

R6 - Class 1 Fleet - 01/05/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 15083 Chris Gill Jon Gill 01:23:12 1:26:18 1.0
2 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 01:25:08 1:28:19 2.0
3 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark 01:23:49 1:29:04 3.0
4 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 01:24:01 1:32:07 4.0
5 Class 1 PHANTOM 1360 Andy Willcocks   01:31:54 1:32:22 5.0

R7 - Class 1 Fleet - 01/05/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 15083 Chris Gill Jon Gill 39:14 0:40:42 1.0
2 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 40:06 0:41:36 2.0
3 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark 39:30 0:41:59 3.0
4 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 40:02 0:43:54 4.0
5 Class 1 PHANTOM 1360 Andy Willcocks   44:16 0:44:29 5.0
6 Class 1 FIREBALL 14600 Jeremy Marshall Robin Simpson 45:32 0:47:14 6.0

R8 - Class 1 Fleet - 22/05/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 55:58 0:58:03 1.0
2 Class 1 OSPREY 1357 Paul Roberts John Clark 59:40 1:03:24 2.0
3 Class 1 FIREBALL 14600 Jeremy Marshall Robin Simpson 01:04:50 1:07:15 3.0
4 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans DNF   5.0

R1 - Class 2 Fleet - 03/04/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 EUROPE 343 Christine Slater   01:21:34 1:11:14 1.0
2 Class 2 RS AERO 7 1577 Jeremy Hodgson   01:17:12 1:12:25 2.0
3 Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   01:19:55 1:14:20 3.0
4 Class 2 2000 21654 John Whitehead Rod Hoare 01:31:33 1:23:09 4.0
5 Class 2 2000 21991 John Clark Steve Brookes DNF   6.0

R2 - Class 2 Fleet - 03/04/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 EUROPE 343 Christine Slater   27:33 0:24:04 1.0
2 Class 2 2000 21654 John Whitehead Rod Hoare 32:08 0:29:11 2.0
3 Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   31:54 0:29:40 3.0

R3 - Class 2 Fleet - 10/04/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 420 48938 Dave Herbert Jess Herbert / David Pugh 29:34 0:26:45 1.0
2 Class 2 EUROPE 343 Christine Slater   OOD   1.2
3 Class 2 EUROPE 271 Sam Herbert   38:59 0:34:03 2.0
4 Class 2 RS VISION 1483 Steve Brooks C Jarvis 38:55 0:34:19 3.0
5 Class 2 2000 21654 John Whitehead Rod Hoare 39:42 0:36:03 4.0

R4 - Class 2 Fleet - 17/04/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 EUROPE 343 Christine Slater   42:35 0:37:11 1.0
2 Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb 40:13 0:37:27 2.0
3 Class 2 RS VISION 321 Sarah Long Laura Rimmer 43:57 0:38:45 3.0
4 Class 2 RS AERO 7 1577 Jeremy Hodgson   42:23 0:39:46 4.0
5 Class 2 2000 21654 John Whitehead Rod Hoare 44:53 0:40:46 5.0
6 Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   50:34 0:47:02 6.0
7 Class 2 RS VISION 1483 Pete Truin Anna Trimarchi 53:35 0:47:15 7.0

R5 - Class 2 Fleet - 17/04/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb 52:40 0:49:02 1.0
2 Class 2 EUROPE 343 Christine Slater   59:45 0:52:11 2.0
3 Class 2 RS VISION 321 Simon Rimmer Sarah Long 59:50 0:52:46 3.0
4 Class 2 RS AERO 7 1577 Jeremy Hodgson   01:00:36 0:56:51 4.0
5 Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   01:12:05 1:07:03 5.0
6 Class 2 RS VISION 1483 Pete Truin Anna Trimarchi DNF   8.0
6 Class 2 LASER 163084 Andy Willcocks   DNF   8.0

R6 - Class 2 Fleet - 01/05/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 EUROPE 343 Christine Slater   01:01:08 0:53:23 1.0
2 Class 2 2000 21654 John Whitehead Rod Hoare 01:16:58 1:09:54 2.0
3 Class 2 420 47706 Jonathan Cooper Steve Brooks 01:40:01 1:30:31 3.0
4 Class 2 RS VISION 1483 Pete Truin Anna Trimarchi DNF   5.0

R7 - Class 2 Fleet - 01/05/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 EUROPE 343 Christine Slater   30:00 0:26:12 1.0
2 Class 2 2000 21654 John Whitehead Rod Hoare 40:20 0:36:38 2.0

R8 - Class 2 Fleet - 22/05/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb 49:50 0:46:24 1.0
2 Class 2 WAYFARER 3188 Alex Barry Dan van Luttmer 52:55 0:47:48 2.0
3 Class 2 420 48938 Dave Herbert Jess Herbert / David Pugh 54:14 0:49:05 3.0
4 Class 2 420 47706 Jonathan Cooper Steve Brooks 57:46 0:52:17 4.0
5 Class 2 FIREFLY 2394 Pete Truin A Trimarchi DNS   18.0
5 Class 2 SUPERNOVA 488 Neil Ballard   DNS   18.0

R1 - Class 3 Fleet - 03/04/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 LASER PICO 7 Alex Brookes S Hodden 01:14:13 0:55:48 1.0
R4 - Class 3 Fleet - 17/04/2016
Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 LASER PICO 8951 Chris Jarvis   41:28 0:31:11 1.0
2 Class 3 RS FEVA XL CLUB Tom Simpson   OCS   2.0

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com


(Written on 24-May-16)