Portishead Yacht & Sailing Club

Email:
Password:
Lost password?

Training Saints
Evening Series 2015

4th May to 14th August 2015

Final Series Results

Class 1 Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
04/05/2015
R2 - Cancelled
18/05/2015
R3
03/06/2015
R4
17/06/2015
R5
02/07/2015
R6
16/07/2015
R7
31/07/2015
R8
14/08/2015
TotalNett
1st Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks 1.0   1.0 OOD 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) 31.0 4.0
2nd Class 1 RS 300 410 Ben Ballard   4.0   3.0 OOD (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 4.0 (9.0 DNC) 39.0 12.0
3rd Class 1 CONTENDER 2410 Nick Noble   (9.0 DNC)   1.0 3.0 DNF 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 41.0 14.0
4th Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 2.0   (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 5.0 3.5 OOD 46.5 19.5
5th Class 1 RS 400 533 Jenny Weeks Peter Weeks (9.0 DNC)   (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 49.0 22.0
6th Class 1 FIREBALL 15075 Andy Willcocks Andrea Willcocks 3.0   (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 3.0 9.0 DNC 51.0 24.0
7th Class 1 CONTENDER 667 Steve Pascoe   5.0   (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 9.0 DNC 9.0 DNC 53.0 26.0
8th Class 1 FIREBALL 15083 Chris Gill Jon Gill (9.0 DNC)   (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 56.0 29.0

Class 2 Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
04/05/2015
R2 - Cancelled
18/05/2015
R3
03/06/2015
R4
17/06/2015
R5
02/07/2015
R6
16/07/2015
R7
31/07/2015
R8
14/08/2015
TotalNett
1st Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb / Paul Black 2.0   1.0 (3.0) (4.0) (4.0) 1.0 1.0 16.0 5.0
2nd Class 2 2000 21991 John Clark P Roberts / P Weeks / C Jarvis / V Perrin (20.0 DNC)   2.0 2.0 (3.0) (3.0) 2.0 3.0 35.0 9.0
3rd Class 2 EUROPE 156 Christine Slater   (20.0 DNC)   (20.0 DNC) 1.0 (8.0 DNF) 1.0 6.0 2.0 58.0 10.0
4th Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   (20.0 DNC)   5.0 (20.0 DNC) 5.0 (20.0 DNC) 7.0 5.0 DNF 82.0 22.0
5th Class 2 LASER 4 Paul Murphy   2.0 OOD   (20.0 DNC) 2.0 OOD 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 86.0 26.0
6th Class 2 RS VISION 1481/3 Stefan Balkowiec Jonathan Cooper/Colin Jarvis (20.0 DNC)   4.0 (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 105.0 45.0
7th Class 2 SUPERNOVA 488 Neil Ballard   4.0   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 3.0 20.0 DNC 107.0 47.0
8th Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   (20.0 DNC)   (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0 20.0 DNC 8.0 20.0 DNC 114.0 54.0
9th Class 2 RS VISION 1481 Jonathon Cooper Charles Murphy 8.0 DNF   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNC 114.0 54.0
10th Class 2 RS VISION 1483 Jeremy Hodgson Stefan Balkowiec 1.0   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 121.0 61.0
11th Class 2 RS VISION 321 Simon Rimmer Sarah Long (20.0 DNC)   (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 122.0 62.0
12th Class 2 420 48938 Dave Herbert Sam Herbert (20.0 DNC)   3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 123.0 63.0
13th Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   3.0   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 123.0 63.0
14th Class 2 COMET TRIO 414 Alan Brownlie Rhona Brownlie (20.0 DNC)   (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC 124.0 64.0
15th Class 2 RS VISION 321 Sarah Long E Stileman (20.0 DNC)   (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 125.0 65.0
16th Class 2 RS VISION 1483 Steve Brooks Charles Murphy (20.0 DNC)   6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 126.0 66.0
17th Class 2 2000 21654 Rod Hoare Bob Cotterill 8.0 DNF   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 128.0 68.0
17th Class 2 WAYFARER 3188 Alex Barry Neil Allen 8.0 DNF   (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 128.0 68.0
19th Class 2 2000 21654 John Whitehead Rod Hoare (20.0 OOD)   (20.0 DNC) (20.0 DNS) 20.0 DNC 20.0 OOD 20.0 DNC 20.0 DNC 140.0 80.0

Class 3 Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameR1
04/05/2015
R2 - Cancelled
18/05/2015
R3
03/06/2015
R4
17/06/2015
R5
02/07/2015
R6
16/07/2015
R7
31/07/2015
R8
14/08/2015
TotalNett
1st Class 3 Laser Pico 8957 Christine Jarvis   (7.0 DNC)   (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 7.0 DNC 31.0 10.0
2nd Class 3 MIRROR 68875 David Pugh   (7.0 DNC)   2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 7.0 DNC 1.0 33.0 12.0
3rd Class 3 RS FEVA XL None Stefan Balkowiec   (7.0 DNC)   (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 3.0 3.0 DNF 7.0 DNC 41.0 20.0
4th Class 3 RS FEVA XL 1 Sarah Long   (7.0 DNC)   1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 43.0 22.0
5th Class 3 TOPPER 38169 Katherine Pugh   (7.0 DNC)   3.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 45.0 24.0
6th Class 3 Laser Pico 8 Katherine Pugh Lene Parry (7.0 DNC)   (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 5.0 DNF 7.0 DNC 7.0 DNC 47.0 26.0

R1 - Class 1 Fleet - 04/05/2015

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks 01:02:00 1:03:55 1.0
2 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 58:52 1:04:33 2.0
3 Class 1 FIREBALL 15075 Andy Willcocks Andrea Willcocks 01:07:10 1:09:15 3.0
4 Class 1 RS 300 410 Ben Ballard   01:09:10 1:10:13 4.0
5 Class 1 CONTENDER 667 Steve Pascoe   01:10:44 1:12:28 5.0

R3 - Class 1 Fleet - 03/06/2015

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks OOD   1.0
1 Class 1 CONTENDER 2410 Nick Noble   55:02 0:56:23 1.0
3 Class 1 RS 300 410 Ben Ballard   OOD   3.0

R4 - Class 1 Fleet - 17/06/2015

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks 56:45 0:58:30 1.0
2 Class 1 CONTENDER 2410 Nick Noble   DNF   3.0

R5 - Class 1 Fleet - 02/07/2015

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 CONTENDER 2410 Nick Noble   1:15:12 1:17:03 1.0
2 Class 1 RS 400 533 Jenny Weeks Peter Weeks 1:16:00 1:20:31 2.0

R6 - Class 1 Fleet - 16/07/2015

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 RS 300 410 Ben Ballard   57:27 0:58:19 1.0
2 Class 1 RS 400 533 Jenny Weeks Peter Weeks 56:58 1:00:21 2.0
3 Class 1 CONTENDER 667 Steve Pascoe   01:05:06 1:06:42 3.0

R7 - Class 1 Fleet - 31/07/2015

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks 42:53 0:44:13 1.0
2 Class 1 FIREBALL 15083 Chris Gill Jon Gill 43:30 0:44:51 2.0
3 Class 1 FIREBALL 15075 Andy Willcocks Andrea Willcocks 43:42 0:45:03 3.0
4 Class 1 RS 300 410 Ben Ballard   47:40 0:48:24 4.0
5 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans 44:45 0:49:04 5.0

R8 - Class 1 Fleet - 14/08/2015

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNamePlacePoints
1 Class 1 ALTO 116 Chris Romans Brenda Romans OOD 3.5

R1 - Class 2 Fleet - 04/05/2015

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 RS VISION 1483 Jeremy Hodgson Stefan Balkowiec 51:36 0:45:30 1.0
2 Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb / Paul Black 50:41 0:47:35 2.0
2 Class 2 LASER 4 Paul Murphy   OOD   2.0
4 Class 2 LASER 177904 Mike Goldsmith   52:54 0:48:29 3.0
5 Class 2 SUPERNOVA 488 Neil Ballard   52:30 0:49:01 4.0
6 Class 2 RS VISION 1481 Jonathon Cooper Charles Murphy DNF   8.0
6 Class 2 2000 21654 Rod Hoare Bob Cotterill DNF   8.0
6 Class 2 WAYFARER 3188 Alex Barry Neil Allen DNF   8.0
9 Class 2 2000 21654 John Whitehead Rod Hoare OOD   20.0

R3 - Class 2 Fleet - 03/06/2015

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb / Paul Black 45:08 0:42:23 1.0
2 Class 2 2000 21991 John Clark P Roberts / P Weeks / C Jarvis / V Perrin 47:18 0:43:00 2.0
3 Class 2 420 48938 Dave Herbert Sam Herbert 48:18 0:43:43 3.0
4 Class 2 RS VISION 1481/3 Stefan Balkowiec Jonathan Cooper/Colin Jarvis 55:30 0:48:57 4.0
5 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   54:56 0:51:17 5.0
6 Class 2 RS VISION 1483 Steve Brooks Charles Murphy 01:02:35 0:55:11 6.0

R4 - Class 2 Fleet - 17/06/2015

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 EUROPE 156 Christine Slater   51:10 0:44:34 1.0
2 Class 2 2000 21991 John Clark P Roberts / P Weeks / C Jarvis / V Perrin 51:20 0:46:40 2.0
2 Class 2 LASER 4 Paul Murphy   OOD   2.0
4 Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb / Paul Black 49:48 0:46:46 3.0
5 Class 2 2000 21654 John Whitehead Rod Hoare DNS   20.0

R5 - Class 2 Fleet - 02/07/2015

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 RS VISION 1481/3 Stefan Balkowiec Jonathan Cooper/Colin Jarvis 1:24:41 1:14:41 1.0
2 Class 2 LASER 4 Paul Murphy   1:22:15 1:15:23 2.0
3 Class 2 2000 21991 John Clark P Roberts / P Weeks / C Jarvis / V Perrin 1:25:07 1:17:23 3.0
4 Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb / Paul Black 1:24:59 1:19:48 4.0
5 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   1:29:54 1:23:56 5.0
6 Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   1:32:55 1:26:45 6.0
7 Class 2 EUROPE 156 Christine Slater   DNF   8.0

R6 - Class 2 Fleet - 16/07/2015

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 EUROPE 156 Christine Slater   01:26:16 1:15:09 1.0
2 Class 2 RS VISION 321 Simon Rimmer Sarah Long 01:25:27 1:15:21 2.0
3 Class 2 2000 21991 John Clark P Roberts / P Weeks / C Jarvis / V Perrin 01:23:45 1:16:08 3.0
4 Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb / Paul Black 01:24:12 1:19:04 4.0
5 Class 2 RS VISION 1481 Jonathon Cooper Charles Murphy DNF   6.0
6 Class 2 2000 21654 John Whitehead Rod Hoare OOD   20.0

R7 - Class 2 Fleet - 31/07/2015

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb / Paul Black 49:45 0:46:43 1.0
2 Class 2 2000 21991 John Clark P Roberts / P Weeks / C Jarvis / V Perrin 52:38 0:47:51 2.0
3 Class 2 SUPERNOVA 488 Neil Ballard   52:34 0:49:05 3.0
4 Class 2 COMET TRIO 414 Alan Brownlie Rhona Brownlie 55:46 0:51:24 4.0
5 Class 2 RS VISION 321 Sarah Long E Stileman 01:00:00 0:52:55 5.0
6 Class 2 EUROPE 156 Christine Slater   01:04:04 0:55:48 6.0
7 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   01:02:06 0:57:59 7.0
8 Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   01:05:55 1:01:33 8.0

R8 - Class 2 Fleet - 14/08/2015

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 2 LASER 3000 3273 Mike Chorlton Anne Clubb / Paul Black 52:37 0:49:24 1.0
2 Class 2 EUROPE 156 Christine Slater   58:09 0:50:39 2.0
3 Class 2 2000 21991 John Clark P Roberts / P Weeks / C Jarvis / V Perrin 57:20 0:52:07 3.0
4 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   DNF   5.0
R3 - Class 3 Fleet - 03/06/2015
Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 RS FEVA XL 1 Sarah Long   32:50 0:26:38 1.0
2 Class 3 MIRROR 68875 David Pugh   39:56 0:28:50 2.0
3 Class 3 TOPPER 38169 Katherine Pugh   39:26 0:29:26 3.0

R5 - Class 3 Fleet - 02/07/2015

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 Laser Pico 8957 Christine Jarvis   1:02:57 0:47:20 1.0

R6 - Class 3 Fleet - 16/07/2015

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 Laser Pico 8957 Christine Jarvis   53:07 0:39:56 1.0
2 Class 3 MIRROR 68875 David Pugh   58:51 0:42:29 2.0
3 Class 3 RS FEVA XL None Stefan Balkowiec   52:56 0:42:56 3.0
4 Class 3 Laser Pico 8 Katherine Pugh Lene Parry DNF   5.0

R7 - Class 3 Fleet - 31/07/2015

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 Laser Pico 8957 Christine Jarvis   49:08 0:36:57 1.0
2 Class 3 RS FEVA XL None Stefan Balkowiec   DNF   3.0

R8 - Class 3 Fleet - 14/08/2015

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
RankFleetClassSailNoHelmNameCrewNameElapsedCorrectedPoints
1 Class 3 MIRROR 68875 David Pugh   46:41 0:33:42 1.0

 

 

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com


(Written on 21-Aug-15)