Portishead Yacht & Sailing Club

Email:
Password:
Lost password?

Training Saints
Autumn Series 2012

1st September to 6th October 2012

Final Series Results

Class 1 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1
01/09/2012
R2
08/09/2012
R3
09/09/2012
R4
09/09/2012
R5
15/09/2012
R6
22/09/2012
R7
23/09/2012
R8
23/09/2012
R9 - Abandoned
06/10/2012
Total Nett
1st Class 1 LASER 3000 3273 Mike Chorlton J Clark / A Clubb / B Ballard (14.0 DNC) 2.0 3.6 OOD 3.6 OOD 2.0 (6.0) (4.0) 4.0   39.2 15.2
2nd Class 1 OSPREY 740 Paul Roberts John Clark (14.0 DNC) 3.8 OOD (6.0) 2.0 (14.0 DNC) 5.0 3.0 3.0   50.8 16.8
3rd Class 1 RS 400 533 Jenny Weeks Peter Weeks (14.0 DNC) 1.0 2.0 4.0 (14.0 DNC) 4.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC   67.0 25.0
4th Class 1 FIREBALL 14600 Jeremy Marshall Robin Simpson 3.0 OOD (14.0 DNC) 5.0 1.0 (14.0 DNC) 3.0 OOD (14.0 DNC) 14.0 DNC   68.0 26.0
5th Class 1 29ER 477 Anthony Willcocks James Willcocks / Ben Ballard (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 3.0 3.0 2.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC   68.0 26.0
6th Class 1 BUZZ 447 Paul Black Shane Davey 2.0 DNF (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 6.0 DNF 7.0 5.0 10.0 DSQ   72.0 30.0
7th Class 1 470 840 Chris Gill Jon Gill (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 7.0 DNF 1.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC   79.0 37.0
8th Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 1.0   86.0 44.0
9th Class 1 FIREBALL 15075 Andy Willcocks Andrea Willcocks (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 2.0 2.0   88.0 46.0
10th Class 1 RS 400 897 David Engledew Lizzie Robinson (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 5.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC   92.0 50.0
11th Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC   99.0 57.0
12th Class 1 505 8474 Chris Thorne Mike Priddle (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 14.0 DNC 14.0 DNC   101.0 59.0
13th Class 1 FIREBALL 14600 Simon Bright Robin Simpson (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 6.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC   104.0 62.0

Class 2 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1
01/09/2012
R2
08/09/2012
R3
09/09/2012
R4
09/09/2012
R5
15/09/2012
R6
22/09/2012
R7
23/09/2012
R8
23/09/2012
R9 - Abandoned
06/10/2012
Total Nett
1st Class 2 420 48938 Dave Herbert Sam Herbert 1.0 1.0 3.0 1.0 1.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC)   61.0 7.0
2nd Class 2 PHANTOM 1360 Steve Hunt   (18.0 DNC) (2.0) 1.0 2.0 2.0 1.0 2.0 (18.0 DNC)   46.0 8.0
3rd Class 2 SOLUTION 451 Duncan Staff   2.0 6.0 6.0 3.0 5.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC)   76.0 22.0
4th Class 2 LASER 158896 Roger Oldershaw   (18.0 DNC) (18.0 DNC) 2.0 6.0 DNF 3.0 2.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC   85.0 31.0
5th Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   (18.0 DNC) 5.0 6.7 OOD 6.7 OOD 11.0 DNF 4.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC)   87.4 33.4
6th Class 2 LASER RADIAL 177904 Mike Goldsmith   (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 6.0 3.0 4.5 OOD 4.5 OOD   90.0 36.0
7th Class 2 BLAZE 768 Brian Buggy   (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 4.0 4.0 OOD 18.0 DNC 18.0 DNC   116.0 62.0
8th Class 2 WAYFARER 1 Colin Wilson Mike Cox (18.0 DNC) 4.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 4.0 OOD 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC   116.0 62.0
9th Class 2 LASER RADIAL 151218 Rob Broughton   (18.0 DNC) (18.0 DNC) 4.0 6.0 DNF (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC   118.0 64.0
10th Class 2 ENTERPRISE 9020 Charles Murphy Peter Mathrick / John Ashley (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 11.0 DNF 6.0 DNF 18.0 DNC 18.0 DNC   125.0 71.0
11th Class 2 LASER 191069 Jon Gill   (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 1.0 18.0 DNC   127.0 73.0
12th Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   (18.0 DNC) 8.0 DNF (18.0 DNC) (18.0 DNC) 11.0 DNF 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC   127.0 73.0
13th Class 2 SOLO 3724 Peter Connelly   (18.0 DNC) 3.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC   129.0 75.0
14th Class 2 LASER 2000 22015 Dave Passmore Colin Jarvis 3.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC   129.0 75.0
15th Class 2 LASER II 8423 Mark Binnington J Bradbrook (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 4.0 DNF 18.0 DNC   130.0 76.0
16th Class 2 SOLO 3607 Ben Seymour   (18.0 DNC) (18.0 DNC) 5.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC   131.0 77.0
17th Class 2 COMET TRIO 414 Alan Brownlie Rhona Brownlie (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 7.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC   133.0 79.0

Class 3 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1
01/09/2012
R2
08/09/2012
R3
09/09/2012
R4
09/09/2012
R5
15/09/2012
R6
22/09/2012
R7
23/09/2012
R8
23/09/2012
R9 - Abandoned
06/10/2012
Total Nett
1st Class 3 MIRROR 68875 David Pugh Fiona Pugh (3.0 DNC) (3.0 DNC) (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 1.0 3.0 DNC 3.0 DNC   22.0 13.0
2nd Class 3 TOPPER 27039 Robert March   (3.0 DNC) (3.0 DNC) (3.0 DNC) 3.0 DNC 1.0 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC   22.0 13.0

R1 - Class 1 Fleet - 01/09/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 Class 1 BUZZ 447 Paul Black Shane Davey DNF 2.0
2 Class 1 FIREBALL 14600 Jeremy Marshall Robin Simpson OOD 3.0

R2 - Class 1 Fleet - 08/09/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 1 RS 400 533 Jenny Weeks Peter Weeks 1:12:36 1:16:35 1.0
2 Class 1 LASER 3000 3273 Mike Chorlton J Clark / A Clubb / B Ballard 1:34:02 1:31:07 2.0
3 Class 1 OSPREY 740 Paul Roberts John Clark OOD   3.8

R3 - Class 1 Fleet - 09/09/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 1 470 840 Chris Gill Jon Gill 47:29 0:48:48 1.0
2 Class 1 RS 400 533 Jenny Weeks Peter Weeks 48:07 0:50:45 2.0
3 Class 1 RS 400 897 David Engledew Lizzie Robinson 48:18 0:50:57 3.0
4 Class 1 LASER 3000 3273 Mike Chorlton J Clark / A Clubb / B Ballard OOD   3.6
5 Class 1 29ER 477 Anthony Willcocks James Willcocks / Ben Ballard 47:56 0:51:59 4.0
6 Class 1 FIREBALL 14600 Jeremy Marshall Robin Simpson 52:10 0:53:14 5.0
7 Class 1 OSPREY 740 Paul Roberts John Clark 52:02 0:55:07 6.0

R4 - Class 1 Fleet - 09/09/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 1 FIREBALL 14600 Jeremy Marshall Robin Simpson 1:16:22 1:17:56 1.0
2 Class 1 OSPREY 740 Paul Roberts John Clark 1:13:43 1:18:05 2.0
3 Class 1 29ER 477 Anthony Willcocks James Willcocks / Ben Ballard 1:12:43 1:18:52 3.0
4 Class 1 LASER 3000 3273 Mike Chorlton J Clark / A Clubb / B Ballard OOD   3.6
5 Class 1 RS 400 533 Jenny Weeks Peter Weeks 1:15:08 1:19:15 4.0
6 Class 1 RS 400 897 David Engledew Lizzie Robinson 1:16:25 1:20:36 5.0
7 Class 1 470 840 Chris Gill Jon Gill DNF   7.0

R5 - Class 1 Fleet - 15/09/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 1 470 840 Chris Gill Jon Gill 1:06:12 1:08:02 1.0
2 Class 1 LASER 3000 3273 Mike Chorlton J Clark / A Clubb / B Ballard 1:22:04 1:19:31 2.0
3 Class 1 29ER 477 Anthony Willcocks James Willcocks / Ben Ballard 1:19:04 1:25:45 3.0
4 Class 1 BUZZ 447 Paul Black Shane Davey DNF   6.0
4 Class 1 FIREBALL 14600 Simon Bright Robin Simpson DNF   6.0

R6 - Class 1 Fleet - 22/09/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 1 FIREBALL 14708 Colin Jarvis Derek Jarvis 1:42:01 1:44:06 1.0
2 Class 1 29ER 477 Anthony Willcocks James Willcocks / Ben Ballard 1:37:26 1:45:41 2.0
3 Class 1 FIREBALL 14600 Jeremy Marshall Robin Simpson OOD   3.0
3 Class 1 505 8474 Chris Thorne Mike Priddle 1:37:19 1:47:53 3.0
5 Class 1 RS 400 533 Jenny Weeks Peter Weeks 1:46:15 1:52:05 4.0
6 Class 1 OSPREY 740 Paul Roberts John Clark 1:46:16 1:52:34 5.0
7 Class 1 LASER 3000 3273 Mike Chorlton J Clark / A Clubb / B Ballard 2:00:06 1:56:23 6.0
8 Class 1 BUZZ 447 Paul Black Shane Davey 2:12:59 2:12:35 7.0

R7 - Class 1 Fleet - 23/09/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks 1:03:18 1:04:36 1.0
2 Class 1 FIREBALL 15075 Andy Willcocks Andrea Willcocks 1:04:07 1:05:26 2.0
3 Class 1 OSPREY 740 Paul Roberts John Clark 1:04:17 1:08:06 3.0
4 Class 1 LASER 3000 3273 Mike Chorlton J Clark / A Clubb / B Ballard 1:16:59 1:14:36 4.0
5 Class 1 BUZZ 447 Paul Black Shane Davey 1:20:56 1:20:41 5.0

R8 - Class 1 Fleet - 23/09/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 1 FIREBALL 14928 Anthony Willcocks James Willcocks 51:31 0:52:34 1.0
2 Class 1 FIREBALL 15075 Andy Willcocks Andrea Willcocks 52:59 0:54:04 2.0
3 Class 1 OSPREY 740 Paul Roberts John Clark 57:12 1:00:36 3.0
4 Class 1 LASER 3000 3273 Mike Chorlton J Clark / A Clubb / B Ballard 1:08:48 1:06:40 4.0
5 Class 1 BUZZ 447 Paul Black Shane Davey DNF   6.0

R1 - Class 2 Fleet - 01/09/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 2 420 48938 Dave Herbert Sam Herbert 39:25 0:36:16 1.0
2 Class 2 SOLUTION 451 Duncan Staff   45:05 0:41:59 2.0
3 Class 2 LASER 2000 22015 Dave Passmore Colin Jarvis 46:20 0:42:30 3.0

R2 - Class 2 Fleet - 08/09/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 2 420 48938 Dave Herbert Sam Herbert 1:10:57 1:05:16 1.0
2 Class 2 PHANTOM 1360 Steve Hunt   1:07:51 1:06:12 2.0
3 Class 2 SOLO 3724 Peter Connelly   1:24:24 1:13:23 3.0
4 Class 2 WAYFARER 1 Colin Wilson Mike Cox 1:23:15 1:15:37 4.0
5 Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   1:23:44 1:18:24 5.0
6 Class 2 SOLUTION 451 Duncan Staff   1:26:16 1:20:19 6.0
7 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   DNF   8.0

R3 - Class 2 Fleet - 09/09/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 2 PHANTOM 1360 Steve Hunt   41:14 0:40:14 1.0
2 Class 2 LASER 158896 Roger Oldershaw   45:56 0:42:20 2.0
3 Class 2 420 48938 Dave Herbert Sam Herbert 47:04 0:43:18 3.0
4 Class 2 LASER RADIAL 151218 Rob Broughton   49:34 0:44:39 4.0
5 Class 2 SOLO 3607 Ben Seymour   51:34 0:44:50 5.0
6 Class 2 SOLUTION 451 Duncan Staff   49:46 0:46:20 6.0
7 Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   OOD   6.7

R4 - Class 2 Fleet - 09/09/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 2 420 48938 Dave Herbert Sam Herbert 1:04:52 0:59:40 1.0
2 Class 2 PHANTOM 1360 Steve Hunt   1:01:44 1:00:14 2.0
3 Class 2 SOLUTION 451 Duncan Staff   1:08:53 1:04:08 3.0
4 Class 2 LASER 158896 Roger Oldershaw   DNF   6.0
4 Class 2 LASER RADIAL 151218 Rob Broughton   DNF   6.0
6 Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   OOD   6.7

R5 - Class 2 Fleet - 15/09/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 2 420 48938 Dave Herbert Sam Herbert 1:03:45 0:58:39 1.0
2 Class 2 PHANTOM 1360 Steve Hunt   1:04:04 1:02:30 2.0
3 Class 2 LASER 158896 Roger Oldershaw   1:14:45 1:08:54 3.0
4 Class 2 BLAZE 768 Brian Buggy   1:14:10 1:11:19 4.0
4 Class 2 WAYFARER 1 Colin Wilson Mike Cox OOD   4.0
6 Class 2 SOLUTION 451 Duncan Staff   1:17:53 1:12:31 5.0
7 Class 2 LASER RADIAL 177904 Mike Goldsmith   1:23:28 1:15:12 6.0
8 Class 2 COMET TRIO 414 Alan Brownlie Rhona Brownlie 1:25:52 1:19:08 7.0
9 Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   DNF   11.0
9 Class 2 ENTERPRISE 9020 Charles Murphy Peter Mathrick / John Ashley DNF   11.0
9 Class 2 RS VAREO 304 Tim Burrow   DNF   11.0

R6 - Class 2 Fleet - 22/09/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 2 PHANTOM 1360 Steve Hunt   1:30:52 1:28:39 1.0
2 Class 2 LASER 158896 Roger Oldershaw   1:37:42 1:30:03 2.0
3 Class 2 LASER RADIAL 177904 Mike Goldsmith   1:40:49 1:30:50 3.0
4 Class 2 SUPERNOVA 676 Steve Holmes   1:48:53 1:41:57 4.0
4 Class 2 BLAZE 768 Brian Buggy   OOD   4.0
6 Class 2 ENTERPRISE 9020 Charles Murphy Peter Mathrick / John Ashley DNF   6.0

R7 - Class 2 Fleet - 23/09/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 2 LASER 191069 Jon Gill   1:05:46 1:00:37 1.0
2 Class 2 PHANTOM 1360 Steve Hunt   1:03:58 1:02:24 2.0
3 Class 2 LASER II 8423 Mark Binnington J Bradbrook DNF   4.0
4 Class 2 LASER RADIAL 177904 Mike Goldsmith   OOD   4.5

R5 - Class 3 Fleet - 15/09/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 3 TOPPER 27039 Robert March   1:00:00 0:46:07 1.0

R6 - Class 3 Fleet - 22/09/2012

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Class 3 MIRROR 68875 David Pugh Fiona Pugh 56:58 0:41:08 1.0
 

Sailwave Scoring Software 2.5.1
www.sailwave.com


(Written on 23-Oct-12)